- Wskazane w Planie Strategicznym wysokości płatności w ramach ekoschematów są wartościami szacowanymi, ponieważ: „(…) ostateczna wysokość stawki będzie wynikiem założonej kwoty na ekoschemat oraz łącznej powierzchni wnioskowanej przez rolników do objęcia wsparciem w danym roku (…) W zależności od zainteresowania ekoschematem, faktyczna stawka może być niższa lub wyższa (w granicach stawki minimalnej i maksymalnej) (…)” - podaje PIORiN.
Zobacz także: Dopłaty bezpośrednie 2024: Po jakim kursie euro będą przeliczone stawki?
Kto może liczyć na płatności?
Płatności przyznawane są rolnikom, którzy są aktywni zawodowo oraz spełniają minimalne wymagania takie jak:
- posiadanie gospodarstwa rolnego położonego w Polsce,
- prowadzenie działalności rolniczej,
- zadeklarował do wsparcia działkę, o minimalnej powierzchni 0,1 ha, położoną na gruntach będących kwalifikującymi się hektarami.
Oprócz spełnienia przez rolnika wymagań w zakresie tzw. warunkowości warunkiem uzyskania płatności w ramach ekoschematów jest również realizacja wymogów określonych dla danego ekoschematu. To przypomnijmy, jest również kontrolowane, o czym pisaliśmy m.in. TUTAJ:Dopłaty bezpośrednie: ARiMR kontroluje rolników przez satelity! Do kiedy rolnik ma czas na wyjaśnienia?
Płatność za Integrowaną Produkcje
Jak czytamy na stronie PIORiN, płatność w ramach ekoschematu Integrowana Produkcja przyznawana jest do powierzchni upraw, które prowadzone są w danym roku, zgodnie z metodykami, pod nadzorem podmiotu certyfikującego oraz do powierzchni trwałych użytków zielonych (z wyłączeniem TUZ określonych w ramach normy GAEC 9) odpowiadającej powierzchni upraw prowadzonych w systemie IP.
- Płatności w ramach ekoschematu IP przyznawane będą tylko producentom umieszczonym w wykazie przekazywanym przez podmioty certyfikujące prezesowi Agencji, o którym mowa w art. 60 ust. 1 pkt 2a ustawy o środkach ochrony roślin. Informacje na temat płatności bezpośrednich, w tym w ramach ekoschematów obszarowych i wspomnianego ekoschematu IP oraz obowiązkowej warunkowości są dostępne są na stronie Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi – dodaje PIORiN.
Bernat Patrycja
Źródło: PIORiN
Fot: Karol Bujoczek