
Definicja TUZ - co to znaczy?
Grunty rolne obejmują m.in. grunty orne, trwałe użytki zielone, jak trwałe łąki i pastwiska, uprawy trawiaste i sady.
Trwałe użytki zielone rozumiane są jako grunt, który jest wykorzystywany w sposób ciągłym, przynajmniej przez okres pięciu lat wstecz. Od upraw bylin paszowych, zarówno uprawnych, jak i tych zasianych w sposób naturalny. Nie jest też włączony do systemu płodozmianu w gospodarstwie.
Zobacz także: Retencjonowanie wody na TUZ - jakie zmiany w 2025 roku?
Teren taki może być wykorzystywany do wypasu lub można kosić porastającą je roślinność na kiszonki lub siano, a także wykorzystywać ją do produkcji energii odnawialnej.
Zmiana definicji TUZ od 2025 roku
Do tej pory w definicji TUZ wskazane było, że sa to grunty, które wykorzystywane są, jak wcześniej wspomnieliśmy do uprawy traw lub innych zielnych roślin pastewnych któe rozsiewają się natualnie lub są uprawiane - wysiewane i które nie były objęte zmianowaniem upraw danego gospodarstwa przez okres co najmniej pieciu lat. Ponadto, w PS dla WPR wskazano, że zaoranie, uprawianie oraz ponowne obsianie innymi rodzajami traw lub innymi zielnymi roślinami pastewnymi nie ma wpływu na zmianę klasyfikacji TUZ.
- W celu uniknięcia błędów w interpretacji od 2025 r. proponuje się wprowadzenie zmiany. Polega ona na tym, że w przypadku uprawy traw w siewie czystym, grunt orny nie zostanie po pięciu latach przekwalifikowany na trwały użytek zielony - czytamy na stronie MRiRW.
oprac. Patrycja Bernat
Fot: Błażej Szczepański