StoryEditor

Kiedy rolnik może dostać 200 tys. dotacji na inwestycje prośrodowiskowe?

Ile maksymalnie będzie można uzyskać w ramach inwestycji przyczyniających się do ochrony klimatu i środowiska? To pytanie padło podczas webinarium do naszego eksperta.
29.04.2024., 15:56h

Podczas ostatniego webinarium pt. „Dopłaty bezpośrednie i finansowanie rolnictwa. Co czeka rolników w 2024 roku?” tematami przewodnimi były tegoroczne zasady ubiegania się o dopłaty bezpośrednie oraz ekoschematy. Natomiast zagadnień, ktre interesowały rolników było znacznie więcej.

Więcej pieniędzy na inwestycje prośrodowiskowe

W obliczu zmieniającego się klimatu, rosnącej świadomości ekologicznej, a także bardziej restrykcyjnych przepisów unijnych rolnicy stają przed wyzwaniem dostosowania swojej działalności do nowych, bardziej zrównoważonych modeli gospodarowania. Wsparcie finansowe w tym zakresie jest nie tylko pożądane, ale i niezbędne. Właśnie dlatego w ramach Planu Strategicznego dla Wspólnej Polityki Rolnej (WPR) na lata 2023-2027 przewidziano interwencje, które mają na celu wsparcie rolników w realizacji inwestycji prośrodowiskowych.

Zobacz też: Premia dla młodego rolnika, rozwój małych gospodarstw, modernizacja i inne nabory wniosków z ARiMR w 2024 roku [HARMONOGRAM]

Jakie są środki przeznaczone na inwestycje prośrodowiskowe?

Jak zaznaczył podczas webinarium nasze ekspert Grzegorz Ignaczewski, rolnicy będą mogli ubiegać się o dofinansowanie do 200 tysięcy złotych na beneficjenta.

Nabór wniosków o dofinansowanie z interwencji „Inwestycje przyczyniające się do ochrony środowiska i klimatu” ma rozpocząć się pod koniec bieżącego roku. To właśnie wtedy rolnicy będą mieli szansę na uzyskanie wsparcia finansowego na realizację projektów, które przyczynią się do zmniejszenia presji rolnictwa na środowisko naturalne.

Kto może skorzystać z 200 tys. zł dotacji?

Dofinansowanie przewidziane jest dla rolników indywidualnych oraz grupy rolników (minimum 3), którzy prowadzą działalność rolniczą w zakresie produkcji roślinnej lub zwierzęcej. Ważnym warunkiem jest, aby działalność ta nie była prowadzona wyłącznie w celach naukowo-badawczych.

image

Jak zdobyć dodatkowe finanse w gospodarstwie w 2024 roku? Są ciekawe możliwości! [VIDEO]

Warunki przyznania wsparcia

Aby móc skorzystać z dofinansowania, rolnik musi spełniać określone kryteria. Przede wszystkim, inwestycja musi być adekwatna do wielkości produkcji i warunków panujących w gospodarstwie, inwestycje w zakresie gospodarowania wodą muszą być zgodne z przepisami oraz nie może negatywnie wpływać na cele ochrony obszaru Natura 2000. Ponadto, wsparcie na operacje wspólne może zostać przyznane tylko na zakup nowych maszyn lub urządzeń.

Szkolenie – klucz do dofinansowania

Istotnym elementem procesu ubiegania się o dofinansowanie jest ukończenie przez rolnika szkolenia z zakresu zrównoważonego gospodarowania zasobami naturalnymi. Szkolenie to ma na celu przygotowanie beneficjentów do prawidłowego wdrażania interwencji zgodnie z założeniami Planu Strategicznego WPR.

Wysokość pomocy finansowej

Wysokość pomocy finansowej wyniesie do 80% kosztów kwalifikowalnych dla grup rolników i do 65% dla indywidualnych rolników. Wsparcie ma formę refundacji części kosztów kwalifikowalnych lub standardowych kosztów jednostkowych, w zależności od rodzaju inwestycji.

image

Jak zarobić dodatkowe pieniądze z każdego hektara dzięki certyfikatom? Ekspert pokazuje jak to zrobić! [VIDEO]

Mkh na podst. MRiRW

Maria Khamiuk
Autor Artykułu:Maria Khamiukdziennikarz, współpracownik PWR Online
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
18. listopad 2024 23:29