Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa przypomina o ważnych terminach, które obowiązują rolników w ramach ekoschematów.
Wymieszanie obornika - czas na oświadczenie do 7 listopada!
Chodzi m.in. o złożenie oświadczenia o wymieszaniu obornika z glebą oraz o stosowaniu nawozów. Rolnicy, którzy korzystają z ekoschematu "Rolnictwo węglowe" i korzystają z tych praktyk, czas na złożenie oświadczenia mają do 7 listopada 2024 roku.
Zobacz także: Te dwa ekoschematy rolnik może łączyć, ale pieniądze dostanie tylko za jeden!
Do kiedy zdjęcie geotagowane?
Aby rolnik mógł potwierdzić praktykę wymieszania obornika, na którą ma 12 godzin na gruntach ornych i zrealizowanie praktyki stosowania nawozów naturalnych płynnych inną metodą niż rozbryzgowa, musi do Agencji przesłać zdjęcie geotagowane, które przekazać może za pomoca aplikacji moblinej ARiMR, lub oświadczenie potwierdzajace wykonanie tego wymogu.
- Ci gospodarze, którzy wykonali stosowne zabiegi przed złożeniem wniosku, mieli na ich udokumentowanie 14 dni od przesłania deklaracji. Natomiast jeżeli objęte dofinansowaniem prace polowe zostały wykonane później, rolnicy są zobowiązani poinformować o nich w ciągu 14 dni od ich zakończenia (nie później niż 7 listopada) lub do 30 listopada – w przypadku gdy z uwagi na niekorzystne warunki pogodowe (w szczególności nadmierne uwilgotnienie gleby) nie można było zebrać upraw lub zaaplikować nawozów na gruntach ornych na terenie gmin objętych tzw. programem azotanowym - zaznacza Agencja.
Jaka płatność za ekoschemat Rolnictwo węglowe?
Stosowanie nawozów naturalnych płynnych innymi metodami niż rozbryzgowo jest jedną z praktyk w ramach ekoschematu Rolnictwo Węglowe i zarządzanie składnikami odżywczymi. Aby ubiegać się o płatność do ekoschematu, rolnik musi zgromadzić minimalną liczbę punktów stanowiącą iloczyn:
- 25% powierzchni użytków rolnych w gospodarstwie oraz
- 5 pkt przyznawanych za hektar.
Wykonanie praktyki warte jest 3 pkt/ha, przy czym jeden punkt = około 100 zł. W bieżącym roku 1 punkt wynosił 104,89 zł/ha, zatem za wykonanie praktyki można było uzyskać 314,67 zł za każdy hektar.
Bernat Patrycja
Fot: Sierszeńska/Canva