W ministerstwie rolnictwa odbyło się robocze spotkanie z udziałem szefów resortów rolnictwa Henryka Kowalczyka oraz edukacji i nauki Przemysława Czarnka. W spotkaniu uczestniczyli również rektorzy czterech uczelni, które prowadzą kliniki weterynaryjne, tj. Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie, Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie, Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu i Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie.
- Samokształcenie weterynaryjne jest bardzo istotne z punktu widzenia ministerstwa rolnictwa. Potrzeba nam wielu lekarzy weterynarii dla Inspekcji Weterynaryjnej, do leczenia zwierząt. To jest zawód, który wymaga umiejętności praktycznych, która może być realizowana w klinikach. Zależy nam na tym, aby procedury wysokospecjalistyczne były w tych klinikach realizowane, aby jakość kształcenia lekarzy weterynarii była należyta. ważne jest, żeby te kliniki były dostępne dla pacjentów dla właścicieli zwierząt. Aby miały też możliwość wyjazdów w teren bo nie każdego pacjenta da się natychmiast do kliniki zawieźć – powiedział podczas konferencji prasowej wicepremier Henryk Kowalczyk.
Będzie taniej?
Szef MEiN zwrócił uwagę, że lekarze weterynarii zatrudnieni w klinikach pełnią podwójną rolę. Kształcą w sposób praktyczny przyszłych weterynarzy i leczą najcięższe przypadki, których nie da się wyleczyć w warunkach ambulatoryjnych. Do tej pory nie było przepisów, które byłyby jednoznacznie nakierowane na finansowanie etatów lekarskich w klinikach weterynaryjnych. Ta sytuacja wpływa m.in. na wysokie koszty leczenia zwierząt. Odpowiedzią na te problemy ma być wspólne rozwiązanie opracowane przez ministerstwa edukacji i nauki oraz ministerstwo rolnictwa. – Jeszcze w przyszłym tygodniu przekażę wszystkim czterem uczelniom zwiększenie subwencji po 2,5 mln zł, czyli łącznie 10 mln zł na rozwój potencjału klinik weterynaryjnych i ogólnie wydziałów weterynaryjnych – powiedział minister P. Czarnek.
- Dzięki finansowaniu etatów lekarskich w klinikach weterynaryjnych będzie opracowany koszyk nowych świadczeń weterynaryjnych w klinikach zdecydowanie tańszych niż teraz – przekonywał minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek, który przekonywał, że rządowa dotacja będzie także impulsem do rozwoju klinik weterynaryjnych. - Świetnie wykształcony lekarz weterynarii, ale też dostęp do klinik weterynaryjnych spowoduje zwiększenie bezpieczeństwa żywnościowego - kontynuował P. Czarnek.
Minister dodał, że trwają prace nad przygotowaniem przepisów, które pozwolą na systemowe finansowanie działalności klinik weterynaryjnych.
wk
Fot. wk