Zobacz też: Rolnicy od 4 kwietnia zmieniają formę protestów. Co na to minister Siekierski?
W odpowiedzi na plany znacznego usunięcia obowiązku wycofania z eksploatacji normy GAEC 8, krytykowanych przez stowarzyszenia ekologiczne i część Komisji Ochrony Środowiska w Parlamencie Europejskim, Komisarz odpowiedział, że zamiast tego państwa członkowskie będą zobowiązane do zaoferowania rolnikom odpowiedniego rozporządzenia ekologicznego.
Wojciechowski: Przymyus prawie nigdy nie przynosi skutku
Komisarz ds. rolnictwa ma nawet nadzieję, że takie zachęty mogłyby potencjalnie pozwolić rolnikom na odłożenie większej ilości gruntów niż obecnie. Z drugiej strony, jak wyjaśnił polityk, przymus prawie nigdy nie przynosi skutku.
Po tym, jak ministrowie rolnictwa UE jednomyślnie zagłosowali za przyspieszoną procedurą przyjmowania planów zmian, piłka jest teraz po stronie Parlamentu Europejskiego. Wojciechowski widzi tu szerokie poparcie przynajmniej wśród polityków rolnych i ma na to nadzieję również podczas sesji plenarnej.
Brak cen minimalnych
Kiedy zapytano Wojciechowskiego o nieoficjalny dokument Komisji dotyczący zwalczania nieuczciwych praktyk handlowych, promował on w nim proponowane obserwatoria. Celem jest zwiększenie przejrzystości kosztów i marż w sieci poprzez publikację danych i wymianę informacji. Komisarz zdecydowanie sprzeciwił się cenom minimalnym na produkty rolne, których żądali niektórzy rolnicy demonstrujący w Brukseli.
AgraEurope
Oprac. mkh