Czeszka Veronica Vrecionová zastępuje Norberta Linsa na stanowisku przewodniczącego Komisji Rolnictwa w Parlamencie Europejskim. Lins teraz będzie wiceprzewodniczącym. W Komisji Środowiska również zmienia się przewodniczący.
Zobacz też: Nowy skład Komisji Rolnictwa UE: Kim są nowi członkowie?
Lins przekazuje stanowisko czeskiej posłance
Członkowie Komisji Rolnictwa w Parlamencie Europejskim wybrali Czeszkę Veronikę Vrecionovą na swoją przewodniczącą. Vrecionová należy do liberalno-konserwatywnej partii ODS. Na poziomie Unii Eeuropejskiej ODS jest umiarkowanym członkiem rodziny partii prawicowych Europejskich Konserwatystów i Reformatorów (ECR).
31 posłów zagłosowało za Vrecionovą jako przewodniczącą, 8 było przeciw, a 10 członków komisji wstrzymało się od głosu. Ustępujący przewodniczący Norbert Lins (CDU) pogratulował Vrecionovej nowego stanowiska i ustąpił miejsca swojej następczyni.
W Komisji Środowiska włoski poseł Antonio Decaro obejmuje przewodnictwo po francuskim liberalnym pośle Pascalu Canfinie.
Stanowiska przewodniczących rozdzielone z góry
W większości przypadków już przed inauguracyjnym posiedzeniem 24 komisji w Parlamencie Europejskim wiadomo, które partie będą miały przewodniczących. Różne grupy polityczne w Parlamencie Europejskim prowadzą nieformalne negocjacje dotyczące podziału stanowisk. Liczba przewodniczących komisji przypadających na poszczególne frakcje zależy od liczby miejsc w Parlamencie.
Lins teraz wiceprzewodniczącym
Rumuna Daniela Budę z Europejskiej Partii Ludowej (EPL) wybrano na pierwszego zastępcę Vrecionovej, a jej byłego przewodniczącego Norberta Linsa (CDU, EPL) na drugiego zastępcę. Trzecim wiceprzewodniczącym został francuski poseł europejskich socjaldemokratów Eric Sargiacomo (S&D).
Ostatnie głosowanie odroczone
W wyborach na czwartego wiceprzewodniczącego komisji EPL zaproponowała Krzysztofa Hetmanna z Polski. Na wniosek frakcji S&D posłowie odroczyli głosowanie nad czwartym wiceprzewodniczącym niewielką większością głosów.
Kolejny mężczyzna w gronie przewodniczących Komisji Rolnictwa naruszyłby zasadę parytetu w obsadzie stanowisk przewodniczących. Taka była przynajmniej krytyka frakcji S&D, która jednak sama wcześniej zaproponowała mężczyznę na trzeciego zastępcę przewodniczącej Vrecionovej.