StoryEditor

Komu rolnik ma zapłacić zaległą fakturę? Czym jest cesja i faktoring?

Przy zawieraniu transakcji w rolnictwie, regulowanie zobowiązań na czas powinno być dla nas pewne jak amen w pacierzu. Co, jeśli jednak spóźniamy się z zapłatą? Kto wówczas jest naszym wierzycielem?

Dominik Kiszka
15.10.2024., 12:49h
Z tego artykułu dowiesz się:
  • Umowa cesji
  • Przejście praw i obowiązków
  • Czym jest faktoring?
  • Zwrot towaru, czyli jak poprawnie odstąpić od umowy
  • Faktoring z umiarem

Umowy cesji są stosunkowo często spotykanymi umowami w obrocie gospodarczym. Często nawet nie zdajemy sobie sprawy, że zawieramy umowę cesji i jakie mogą się z tym wiązać konsekwencje. Często także umowy cesji są zawierane niezależnie od nas, a my jako zobowiązani musimy się do nich dostosować. W niniejszym artykule dowiesz się, czym jest umowa cesji, czym jest umowa faktoringu, a także w jaki sposób powinieneś regulować swoje zobowiązania, jeżeli twój kontrahent korzysta z faktoringu.

Umowa cesji

Zacznijmy od wyjaśnienia, czym w ogóle jest umowa cesji. Zgodnie z art. 509 Kodeksu cywilnego: Wierzyciel może bez zgody dłużnika przenieść wierzytelność na osobę trzecią (przelew), chyba że sprzeciwiałoby się to ustawie, zastrzeżeniu umownemu albo właściwości zobowiązania. Przedmiotem cesji może być każda wierzytelność, zarówno pieniężna, jak i niepieniężna – jedyny warunek to taki, aby była zbywalna. Inaczej rzecz ujmując – jest to po prostu sprzedaż długu.

  • Przykład 1. Rolnik kupił nawóz od firmy (w...
Pozostało 88% tekstu
Ten artykuł jest dostępny w Strefie Premium.
Czytaj i oglądaj bez ograniczeń! Zyskaj dostęp do Strefy Premium już za 19,90 zł za pierwszy miesiąc. Dla prenumeratorów dostęp gratis po zalogowaniu
Prenumeratorzy top agrar Polska mogą korzystać ze Strefy Premium za darmo! Kliknij, by dowiedzieć się, jak się zarejestrować.
Dominik KiszkaDominik Kiszka
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
14. listopad 2024 20:42