StoryEditor

Kontrola PIORiN w gospodarstwie. Jak sie na nią przygotować aby nie zapłacić mandatu?

Rozpoczyna się wiosnąaa wraz z nią z większą częstotliwością Państwowa Inspekcja Ochrony Roślin i Nasiennictwa będzie kontrolować rolników pod kątem stosowania środków ochrony roślin w uprawach rolniczych a także dokumentowania tych zabiegów i przechowywania ś.o.r. w odpowiednich warunkach. Jak się przygotować do takiej kontroli i czego PIORiN może od rolnika zażądać?
13.03.2024., 19:14h

Każdego rolnika może spotkać kontrola inspektora z PIORiN, który będzie sprawdzał czy gospodarz wywiązuję się z przestrzegania przepisów w zakresie kupowania, przechowywania i stosowania środków ochrony roślin, a także ewidencji zabiegów ochrony roślin i dbałości o sprzęt, który jest używany do stosowania ś.o.r.

Struktura zasiewów w gospodarstwie

Podczas kontroli inspektor poprosi o udokumentowanie struktury zasiewów w gospodarstwie rolnym. Należy podać wykaz upraw i działek rolnych wraz  z ich powierzchnią zgodnie z wnioskiem obszarowym i stanem faktycznym, ponieważ PIORiN dokonuje weryfikacji danych podanych przez rolnika z danymi w systemie ARiMR. 

Może to być wykaz napisany przez rolnika, np: kukurydza - 12 ha, działki ewidencyjne nr 100 i 101, pszenica - 7,5 ha działki ewidencyjne nr 102 i 103, itp.

Zaświadczenie o ukończenia szkolenia z zakresu stosowania ś.o.r.

Podczas kontroli inspektor sprawdzi również czy rolnik posiada aktualne szkolenie z zakresu stosowanie ś.o.r. Trzeba je odbyć raz na 5 lat a potwierdzeniem jest zaświadczenie wydane przez uprawniony podmiot. Inspektorowi pokazujemy dokument, a spisywany jest nr zaświadczenia, data szkolenia, przez kogo wydano. Zaświadczenie dotyczy osoby wykonującej zabiegi w gospodarstwie lub osób jeżeli jest ich kilka.

Badanie techniczne opryskiwacza

PIORiN w ramach kontroli sprawdzi też czy opryskiwacz polowy, który jest w gospodarstwie posiada aktualne badanie techniczne, czy jest sprawny i czy została wykonana kalibracja. Inspektorowi należy podać:

  • nr protokołu badania,
  • data badania,
  • kto wykonał badanie (SKO),
  • nr znaku kontrolnego lub faktura zakupu nowego opryskiwacza,

Opryskiwacz będzie sprawdzony osobiście lub przed przyjazdem na gospodarstwo inspektor może poprosić o przesłamnie zdjęć:

  • opryskiwacza,
  • tabliczki znamionowej,
  • naklejonego znaku kontrolnego (nie dotyczy nowego opryskiwacza).

Rejestr zabiegów ochrony roślin

Kluczowy w tej kontroli jest rejestr zabiegów ochrony roślin z uwzględnieniem integrowanej ochrony roślin (jeżeli, przeprowadzonych w danym roku. Rejestr musi być podpisany przez rolnika.

Rejestr powinien zawierać:

  • nazwę rośliny, na którą stosowano ś.o.r.
  • powód zastosowania ś.o.r. (choroby, szkodniki, chwasty)
  • nazwę zastosowanego preparatu
  • dawkę preparatu na 1 ha
  • informację o ilości wody wykorzystanej do sporządzenia cieczy roboczej (l/ha)
  • areał, na którym został zastosowany preparat
  • inne informacje ważne dla oceny zasadności zastosowania preparatu,

Sporządzanie cieczy roboczej i mycie opryskiwacza

W ocenie gospodarstwa pod kątem stosowania ś.o.r. ważne jest także to, czy miejsce sporządzania cieczy użytkowej jest oddalone co najmniej 20 metrów od ujęcia wody, rzeki, stawu itp.

Ocenie inspektora podlega także to, czy miejsce do mycia opryskiwacza jest oddalone co najmniej 30 metrów od ujęcia wody, rzeki, stawu itp. Gospodarstwo nie musi posiadać takiego miejsca na mycie opryskiwacza. Można go myć na polu jeżeli opryskiwacz posiada osobny zbiornik na czystą wodę i wówczas można po zakończeniu zabiegu trzykrotnie przepłukać opryskiwacz czystą wodą i taką ciecz rozprowadzić po polu, na którym był wykonany główny zabieg.

Co się dzieje z opakowaniami po ś.o.r.?

PIORIN sprawdzi także, co rolnik robi z pustymi opakowaniami po środkach ochrony roślin. Powinny one być przechowywane w gospodarstwie w odpowiednich workach lub pojemnikach a następnie przekazane do utylizacji przez odpowiednie podmioty. Inspektor zapyta o to, czy gospodarstwo jest w rejestrze BDO lub czy rolnik posiada zaświadczenie o zdaniu pustych opakowań lub inny dokument to poświadczający.

image

BDO: Kiedy rolnik musi być wpisany do rejestru i jakie ma obowiązki?

Magazyn środków ochrony roślin

Jednym z wymogów obowiązujacych każdego rolnika prowadzącego produkcję roślinną jest posiadanie odpowiednio oznakowanego i zamykanego magazynu z betonową posadzką na przechowywanie ś.o.r.  W przypadku małych gospodarstw przechowujących śladowe ilości ś.o.r. może to być szczelna szafa metalowa lub stara lodówka zamykana na kłódkę i odpowiednio oznakowana.

Dodatkowo PIORiN zapyta o to, czy w gospodarstwie uprawia się rośliny w systemie Integrowanej Produkcji (IP) oraz czy w gospodarstwie stosowano środki biologiczne do zwalczania agrofagów.

Jeżeli zabiegi ś.o.r. w gospodarstwie wykonuje inny rolnik w ramach pomocy sąsiedzkiej to będzie potrzebne oświadczenie tej osoby o wykonywaniu zabiegów z podaniem nr zaświadczenia o szkoleniu, informacji o badaniu opryskiwacza oraz informacji kto zakupuje ś.o.r.

Za nie wywiązanie się z powyższych obowiazków rolnikowi może grozić mandat karny. Jego wysokość jest ustalana indywidualnie w zależności od liczby nieprawidłowości lub uchybień udowodnionych w trakcie kontroli.

Więcej informacji na temat kontroli znajdziecie na stronie PIORiN.

image

Kalibracja opryskiwacza. O tym musisz pamiętać, zanim ruszysz w pole!

Bartłomiej Czekała
Autor Artykułu:Bartłomiej Czekała Dyrektor Działu Rozwoju Cyfrowego i Produktów Cyfrowych
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
22. grudzień 2024 23:05