StoryEditor

Kto może mieć status rolnika i pozyskać dotacje z UE? Ekspert wyjaśnia

Plan Strategiczny WPR na lata 2023 - 2027 daje wiele możliwości pozyskania dotacji na inwestycje w rozwój gospodarstwa rolnego. Kto w świetle przepisów może uzyskać status rolnika i tym samym starać się o pieniądze z UE? Ekspert wyjaśnia.

Do naszej Redakcji napisała Czytelniczka z woj. lubuskiego, która poprosiła nas o pomoc w określeniu czy spełnia kryteria by uzyskać status rolnika i pozyskać dotacje z UE.

Przeszłość w KRUS i gospodarstwie rolnym

- Zwracam się z prośbą o informację dotyczącą mojego statusu rolnika w kontekście możliwości aplikowania o dotacje unijne. W latach 2001–2011 byłam rolnikiem objętym ubezpieczeniem w KRUS, jednak po sprzedaży ziemi rolnej przestałam prowadzić działalność rolniczą, a zaczęłam gospodarczą i jestem ubezpieczona w ZUS, a dodatkowo osobą z orzeczeniem o niepełnosprawności. W ubiegłym roku nabyłam mała działkę na wsi i planuję osiedlić się tam oraz podjąć działalność rolniczą, koncentrując się na ekologicznych uprawach oraz kiszeniu owoców i warzyw - wyjaśnia Czytelniczka i dalej pyta:

Czy w moim przypadku staż pracy w rolnictwie jest uznawany, jeśli:

  • była objęta ubezpieczeniem społecznym rolników.
  • prowadziła działalność rolniczą w gospodarstwie o powierzchni większej niż 1 ha, będąc jego właścicielem lub dzierżawcą.
  • pracowała w indywidualnym gospodarstwie rolnym.

Naszą Czytelniczkę interesuje także to, czy jej wcześniejszy status rolnika oraz nabycie nowej działki kwalifikuje ją obecnie do aplikowania o unijne granty rolnicze oraz czy aby ubiegać się o wsparcie z funduszy unijnych, musi ukończyć studia rolnicze lub spełniać inne dodatkowe warunki, jeśli planuję ekologiczne uprawy?

image

Najciekawszy nabór tej jesieni i aż 200 tys. zł dotacji dla rolnika!

Wcześniejsza działalność rolnicza nie wyklucza z ubiegania się o wsparcie, ale...

Odpowiedzi udzielił nasz redakcyjny ekspert ds. funduszy unijnych i Wspólnej Polityki Rolnej Grzegorz Ignaczewski.

- Pojęcie dotacji unijnych jest bardzo szerokie, a poszczególne programy pomocowe różnią się czasem zasadniczo w zakresie wymagań stawianych potencjalnym beneficjentom. Postaram się więc nieco uogólnić odpowiedź. Zacznijmy od kwestii kwalifikacji. W przypadku programów z obecnej perspektywy (PS WPR 2023-2027), kwalifikacje zawodowe związane z rolnictwem są wymagane tylko w przypadku premii dla młodych rolników oraz płatności dodatkowej dla młodych rolników w ramach dopłat bezpośrednich. Do obu tych programów niestety nie zakwalifikuje się Pani ze względu na wcześniej prowadzoną działalność rolniczą.  Co do pozostałych programów wsparcia to można to ująć tak: prowadzona przez Panią wcześniej działalność rolnicza jak i nabycie obecnie działki rolnej na pewno nie wykluczają Pani z możliwości ubiegania się o wsparcie - czy to inwestycyjne, czy w ramach dopłat bezpośrednich - ocenia nasz ekspert.

Zobacz listę dostępnych aktualnie form wsparcia z ARiMR. 

Bartłomiej Czekała
Autor Artykułu:Bartłomiej Czekała
Dyrektor Działu Rozwoju Cyfrowego i Produktów Cyfrowych
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
Grzegorz Ignaczewski
Autor Artykułu:Grzegorz Ignaczewski

redaktor „top agrar Polska”, ekonomista, specjalista w zakresie dopłat bezpośrednich, PROW i ekonomiki gospodarstw.

Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
19. grudzień 2024 15:07