StoryEditor

Kto otrzyma dopłaty bezpośrednie w 2024 roku: dzierżawca czy właściciel działki rolnej?

Kto może ubiegać się o dopłaty bezpośrednie? W dalszym ciągu zdarzają się sytuacje w których wnioski o płatności obszarowe są składane przez osoby którym faktycznie dopłaty te nie przysługują. Ostatni rok pokazał dobitnie, że sytuacja taka jest w dalszym ciągu dosyć częstym zjawiskiem a jednocześnie bardzo niekorzystnym dla producenta rolnego.
09.01.2024., 06:00h

Oczywiście, nie trzeba być właścicielem działki, aby ubiegać się o przysługujące do niej płatności. Przypomnijmy zatem kto może składać wnioski o dopłaty bezpośrednie, a kto nie może oraz dlaczego jest to takie istotne z punktu widzenia rolnika.

Kto może złożyć wniosek o dopłaty bezpośrednie?

Dopłaty bezpośrednie są przewidziane dla właściciela nieruchomości lub dla jej posiadacza, np. użytkownika czy dzierżawcy. W praktyce oznacza to tyle, że dopłaty przysługują osobie, która faktycznie uprawia grunty rolne.

Przez faktyczne uprawianie gruntów rolnych rozumiemy podejmowanie decyzji, ponoszenie kosztów i czerpanie zysków z prowadzonej uprawy oraz utrzymywanie gruntów zgodnie z obowiązującymi normami i wymogami. Dotyczy to zarówno rolnika wykonującego prace osobiście, jak również osób, które nie są bezpośrednio zaangażowane w pracę (nie wykonują jej osobiście), ale podejmują działania organizacyjne, bądź kierownicze i zarządzają gospodarstwem rolnym (na przykład jako osoba prywatna - spółdzielnie bądź spółki). Są to także osoby, które nadzorują w gospodarstwie wykonanie prac polowych przez inne osoby, np. nie mają swojego sprzetu  i korzystają z usług rolniczych, ale sprzedają płody rolne i kupują środki do produkcji rolnej na swoje konto.

Dopłata do gruntu, który jest w dyspozycji rolnika

Zgodnie z wytycznymi Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, warunkiem przyznania płatności jest posiadanie deklarowanego do płatności gruntu na dzień 31 maja roku złożenia wniosku, na podstawie tytułu prawnego - grunt musi pozostawać w dyspozycji rolnika.

Warunek posiadania prawa do użytkowania gruntów może zostać spełniony poprzez wszystkie dopuszczone prawem formy, jak np. tytuł własności czy umowa dzierżawy, w tym również umowa ustna.  Płatności obszarowe przysługują faktycznemu użytkownikowi gruntów rolnych, który wykonuje wszelkie czynności niezbędne dla prawidłowego funkcjonowania gospodarstwa. Mogą nimi być działania organizacyjne, kierownicze, jak i osobiste zaangażowanie w bezpośrednim wykonywaniu pracy fizycznej w gospodarstwie, np. w zakresie określenia doboru roślin, czynności agrotechnicznych oraz dokonania zbioru plonu.

Do płatności nie jest natomiast uprawniony właściciel gruntu, który nie prowadzi na nim działalności rolniczej.

Dlaczego warto składać wnioski o dopłaty we własnym imieniu?

Rolnikowi powinno zależeć na tym, aby posiadał tytuł prawny do nieruchomości, a tym samym aby składał wniosek o dopłaty we własnym imieniu za grunty, które faktycznie użytkuje. W dobie zmieniających się przepisów i postępującej cyfryzacji, coraz więcej wniosków składanych jest jedynie w formie elektronicznej. Składanie wniosków we własnym imieniu przekłada się bezpośrednio na środki finansowe jakie postawione są do dyspozycji rolnika.

Wiele naborów z poprzedniego roku pokazało, że producenci, którzy użytkują pole, do którego nie posiadają żadnego tytułu prawnego, tracili na tym pieniądze. Przykładem mogą być wnioski na dofinansowanie do sprzedanych zbóż, kukurydzy i roślin oleistych. Rolnik obligatoryjnie musiał załączyć do wniosku faktury na sprzedane płody rolne, jednocześnie udowadniając, na podstawie wniosku o dopłaty bezpośrednie, że uprawiał daną roślinę.

Wielu producentów rolnych było poszkodowanych na „fikcyjnych” dzierżawach, z uwagi na to, że nie mieli możliwości wykazać odpowiedniej powierzchni uprawy – ich zadeklarowane uprawy w dopłatach bezpośrednich były mniejsze niż faktyczna sprzedaż płodów rolnych. Jednocześnie nie zyskiwał na tym właściciel ziemi, ponieważ nie był w stanie wykazać się fakturami sprzedażowymi.

Ekoschematy nie dla cichych dzierżaw

Dodatkowym utrudnieniem dla takich „fikcyjnych” dzierżaw są również funkcjonujące od zeszłego roku ekoschematy. Producenci rolni, którzy poczynią dodatkowe nakłady związane z praktykami w ramach ekoschematów nie otrzymają za nie należnych pieniędzy, bo środki wpłyną na konta właścicieli pola.  Analogiczna sytuacja dotyczy oszacowanych strat suszowych.

O pomoc suszową mogą ubiegać się jedynie faktyczni posiadacze gruntu, którzy dodatkowo powinni mieć ubezpieczenie upraw w wielkości co najmniej 50% gruntów ornych. W przypadku kiedy wniosek o dopłaty składa właściciel ziemi, jego faktyczny posiadacz nie ma możliwości wnioskować o wypłatę pomocy suszowej ani starać się o preferencyjny kredyt rolniczy.

Dlatego pamiętajmy, że aby zabezpieczyć swoje interesy i zmaksymalizować zyski, warto uregulować nasz tytuł prawny do uprawianego przez nas gruntu. Wtedy będzie można złożyć wniosek o dopłaty bezpośrednie za 2024 rok na własne nazwisko.

Agata Stachowiak/Księgowa Rolnika

Agata Stachowiak
Autor Artykułu:Agata Stachowiak
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
21. styczeń 2025 15:41