W miarę zbliżania się końca kadencji obecnego komisarza ds. rolnictwa Janusza Wojciechowskiego w Brukseli trwają intensywne rozmowy na temat jego następcy. W gronie potencjalnych kandydatów pojawiły się nazwiska takie jak Christophe Hansen, José Manuel Fernandes, Costas Kadis oraz Wopke Hoekstra.
Kto z nich ma największe szanse na objęcie tego kluczowego stanowiska? Przyjrzyjmy się, kto może przejąć stery w europejskim sektorze rolnym.
Kandydaci z Europejskiej Partii Ludowej: Hansen na czołowej pozycji?
Przeważa obecnie przekonanie, że kandydat lub kandydatka będzie wychodził z Europejskiej Partii Ludowej (EPL). Większość obserwatorów w Brukseli jest zgodna co do tego, że EPL wywiera już presję na przewodniczącą Komisji Europejskiej, Ursulę von der Leyen, aby obsadzić to stanowisko swoim przedstawicielem.
Jednym z najczęściej wymienianych kandydatów jest Christophe Hansen z Luksemburga. Były poseł do Parlamentu Europejskiego pełnił funkcje w Komisji Handlu Międzynarodowego i Komisji Ochrony środowiska. Został on oficjalnie nominowany przez premiera Luksemburga, Luca Friedena, jako przyszły członek Komisji Europejskiej. Poinformował o tym zarówno premier Luksemburgu, jak i sam Hansen na portalu X.
Hansen, syn rolnika, jest związany z Chrześcijańsko-Społeczną Partią Ludową (CSV) i posiada solidne doświadczenie polityczne, co czyni go mocnym kandydatem na stanowisko komisarza ds. rolnictwa.
Portugalia i Cypr w grze: Fernandes i Kadis
Jako potencjalny następca Wojciechowskiego wymieniany jest również były minister rolnictwa Cypru Costas Kadis, który sprawował ten urząd do 2023 roku. Jego nominacja została oficjalnie zgłoszona przez rząd w Nikozji w poniedziałek 19 sierpnia. Natomiast ze względu na swoje wykształcenie jako doktor biologii i badacz bioróżnorodności Kadis spotkał się z pewnym sprzeciwem w brukselskich kręgach rolniczych.
José Manual Fernandes, obecny minister rolnictwa Portugalii, również znajduje się w kręgu zainteresowań. Jego kandydatura cieszy się dużym poparciem wśród organizacji rolniczych. Jednak Portugalia jeszcze nie zgłosiła oficjalnie swojego kandydata do Brukseli, co może wpłynąć na ostateczny wybór.
Zaskakująca nominacja z Holandii
Innym zaskakującym kandydatem jest Wopke Hoekstry, obecny holenderski komisarza UE ds. klimatu z Holandii. Choć jego Partia Chrześcijańskich Demokratów (PChD) nie należy do rządzącej koalicji, premier Dick Schoof nominował go na stanowisko komisarza UE ds. rolnictwa już pod koniec lipca. Hoekstra jest rozważany jako potencjalny nowy komisarz ds. rolnictwa, przynajmniej w niektórych mediach.
Włochy już niezainteresowane stanowiskiem komisarza rolnictwa?
Pomimo wcześniejszych pogłosów w Brukseli, że Włochy mogą być szczególnie zainteresowane obsadzeniem stanowiska komisarza ds. rolnictwa, ich zainteresowanie wydaje się słabnąć. Włoskie media donoszą, że możliwym kandydatem od Włoch może być były eurodeputowany i obecny minister ds. europejskich Raffaele Fitto. Wydaje się jednak, że Rzym preferuje stanowisko w obszarze finansów.
Kiedy poznamy ostatecznych kandydatów na komisarza UE ds. rolnictwa?
Ostateczna decyzja o nowym komisarzu ds. rolnictwa zapadnie najwcześniej pod koniec sierpnia. Przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen ogłosi nazwiska zaproponowanych komisarzy po zakończeniu terminu zgłaszania kandydatur przez rządy państw członkowskich. Choć nazwisko Christopha Hansena jest mocno notowane, wciąż brane są pod uwagę także inne kandydatury.
Wkrótce będziemy świadkami, kto ostatecznie zasiądzie na fotelu komisarza ds. rolnictwa. Dotychczas większość komisarzy UE ds. rolnictwa pochodziła z mniejszych państw członkowskich. Czas pokaże, czy ta tradycja zostanie utrzymana. Do tego czasu obserwatorzy w Brukseli oraz zainteresowani przedstawiciele sektora rolnego będą z niecierpliwością śledzić rozwój sytuacji. Od tego, kto obejmie stanowisko, zależy, w którym kierunku pójdzie rolnictwo Unii Europejskiej.
Na podst. AgraEurope