StoryEditor

Likwidacja działalności rolniczej. Kiedy do niej dochodzi?

W jakich przypadkach dochodzi do likwidacji działalności rolnika podatnika czynnego VAT? Jakie obciążenia podatkowe stąd wynikają?
Roman Włodarz
04.06.2024., 08:00h

Likwidacja działalności rolniczej

Opodatkowanie przy likwidacji działalności i zaprzestaniu działalności przez osobę fizyczną jest określone w rozdziale IV ustawy o VAT. W przypadku osób fizycznych (rolników) chodzi o zaprzestanie wykonywania czynności podlegających opodatkowaniu, czyli w tym przypadku – działalności rolniczej, określonej w art. 2 pkt 15. Zasadniczą sprawą jest sporządzenie spisu z natury wszystkich towarów i materiałów, jakie w dniu zaprzestania czynności opodatkowanych pozostały w gospodarstwie i w stosunku do których przysługiwało prawo do odliczenia VAT naliczonego.

Zobacz także: Rynek gruntów: Młodzi rolnicy żądają prawa pierwokupu

Do czego zobowiązany jest podatnik?

Podatnicy są obowiązani dołączyć informację o dokonanym spisie z natury, o ustalonej na jego podstawie wartości i o kwocie podatku należnego, do deklaracji JPK-VAT7, składanej za okres obejmujący dzień zaprzestania wykonywania czynności podlegających opodatkowaniu. Podstawą opodatkowania jest cena nabycia towarów lub towar...

Pozostało 59% tekstu
Ten artykuł jest dostępny tylko dla Prenumeratorów
Zyskaj dostęp do wszystkich treści Premium i e-wydań z Prenumeratą Cyfrową lub Drukowaną. Wybierz pakiet dla siebie i korzystaj tak, jak lubisz.
Masz Prenumeratę top agrar Polska, ale nie wiesz, jak dodać numer klienta na portalu?Kliknij tu, przygotowaliśmy dla Ciebie instrukcję rejestracji.
Roman WłodarzRoman Włodarz
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
22. styczeń 2025 00:03