StoryEditor

Masowy protest rolników za nami - co dalej? Jest plan działania!

W minioną środę rolnicy w całej Polsce pokazali siłę, jedność i determinację w dążeniu do zmian we Wspólnej Polityce Rolnej oraz w relacjach handlowych UE z Ukrainą. Protesty sie odbyły, ale co dalej? Okazuje sie, że rolnicy mają już konkretny plan działania, aby ostatnie wysiłki nie poszły na marne.

Środowy protest odbył się w ponad stu siedemdziesięciu lokalizacjach w całej Polsce i zgromadził na drogach tysiące traktorów i rolników.  

Protest rolników - postulaty

Lista postulatów rolników jest bardzo długa. Dotyczy nie tylko zmian dla produkcji roślinnej, zwierzęcej, ale również przetwórstwa i środowiska. 

I. #ZIEMIA

KONSTYTUCJA RP (art. 23): “Podstawą ustroju rolnego państwa jest gospodarstwo rodzinne.” Dzierżawa jest pełnoprawną formą rozdysponowywania gruntów z Zasobu WRSP. ŻĄDAMY rozdysponowania wśród rodzinnych gospodarstw rolnych ziemi powracającej do Zasobu Własności Rolnej Skarbu Państwa z tzw. trzydziestek. Zgodnie z prawem spółki, które nie wyłączyły dobrowolnie 30% dzierżawionych państwowych gruntów po upływie terminu umowy dzierżawy nie mają już prawa pierwokupu ziemi, ani prawa do przedłużenia dzierżawy.

II. #HODOWLA

1) ŻĄDAMY odejścia od pomysłów ograniczania lub zakazywania chowu i hodowli zwierząt w Polsce. Nie zgadzamy się na delegalizowanie sektorów, których działanie jest legalne na poziomie UE. Próby zamykania hodowli zwierząt futerkowych odczytujemy jako pierwszą barierę na drodze do wprowadzenia dalszych ograniczeń w produkcji zwierzęcej oraz brak zrozumienia kooperacji zachodzących pomiędzy sektorami w rolnictwie.

2) ŻĄDAMY ustanowienia sektora chowu i hodowli zwierząt, jako sektora strategicznego dla rozwoju gospodarki rolnej naszego kraju. Specjalizacją naszego kraju poza produkcją roślinną powinna być rosnąca produkcja zwierzęca która stanie się lokalnym rynkiem zbytu dla pasz w jakości innej niż konsumpcyjna.

3) ŻĄDAMY opracowania i wdrażania sektorowych planów rozwoju poszczególnych działów produkcji zwierzęcej. Chcemy zapewnienia ciągu hodowlanego oraz ciągłości produkcji.

4) ŻĄDAMY ułatwień w realizacji inwestycji na obszarach wiejskich. Wieś to miejsce to prowadzenia produkcji rolnej. Dziś blokowanie inwestycji na terenach wiejskich stało się normą.

5) ŻĄDAMY rozdzielenia produkcji roślinnej i zwierzęcej przy szacowaniu strat w gospodarstwach hodowlanych (susza).

UWAGA! Działania na szkodę hodowli w Polsce spotka się ze stanowczą reakcją naszego środowiska (patrz: 5dlaZwierząt).

III. #UPRAWA

1) ŻĄDAMY regulacji prawnych, które pozwolą chronić opłacalności w produkcji roślinnej i będą zabezpieczały gospodarstwa rolne przed gwałtownymi wzrostami kosztów produkcji oraz gwałtownymi spadkami cen skupów poniżej kosztów opłacalności.

2) ŻĄDAMY sprzedaży za pośrednictwem Krajowej Grupy Spożywczej, w formie komisu, nawozów z polskich zakładów chemicznych.

3) ŻĄDAMY deklaracji utrzymania dopłat do paliwa rolniczego na poziomie 2 złotych.

4) ŻĄDAMY utrzymania w 2024 roku wysokości środków pomocowych do wszystkich zbóż, rzepaku, owoców oraz innych na poziomie z 2023 roku w związku z destabilizacją rynków spowodowaną napływem produktów rolnych spoza Unii Europejskiej.

5) ŻĄDAMY wypłaty środków pomocowych w związku z destabilizacją rynków w 2023 roku spowodowanym napływem zbóż i produktów rolno-spożywczych z Ukrainy gospodarstwom rolnym dokonującym sprzedaży produktów rolnych w systemie giełdowym.

6) ŻĄDAMY zmiany terminu możliwości stosowania nawozów azotowych z 1 marca na 1 lutego.

7) ŻĄDAMY ⁠Ustalenia terminu obowiązku utrzymania poplonów ozimych na 01 luty.

8) ŻĄDAMY przywrócenia możliwości stosowania środków ochrony roślin zawierających chloropiryfos i dimetoat. Postulat wymaga konsultacji z branżą pszczelarską. Stosowanie i obrót tych śor winno być pod ścisłą kontrolą.

9) ŻĄDAMY uruchomienia pomocy suszowej dla gospodarstw rolnych za lata 2022 oraz 2023 oraz wprowadzenia możliwości odwołania się od wyników szacowania strat suszowych.

10) ŻĄDAMY stałego zwrotu za materiał siewny, tak aby był on liczony do hektara a nie dzielony przez pulę środków przeznaczonych na ten cel.

11) ŻĄDAMY wsparcia gospodarstw rolnych, ogrodniczych oraz sadowniczych w związku z drastycznym wzrostem kosztów energii spowodowanych wojną na Ukrainie.

12) ŻĄDAMY doprecyzowania definicji zboża energetycznego i kontroli jego drogi (patrz: sytuacja ze zbożem technicznym).

IV. # PRZETWÓRSTWO

1) ŻĄDAMY działań ukierunkowanych na rozwój przetwórstwa rolno-spożywczego i jego powiązanie z polskim rolnikiem.

2) ŻĄDAMY rozwoju Krajowej Grupy Spożywczej (krajowych gestorów) w formule współpracy państwa i rolników.

3) ŻĄDAMY powrotu Krajowej Grupy Spożywczej oraz spółek strategicznych dla rozwoju polskiego rolnictwa pod nadzór Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

4) ŻĄDAMY wsparcia Państwa dla rozwoju spółdzielczości, w tym spółdzielni rodzinnych.

5) ŻĄDAMY uwzględnienia w ramach Funduszu Ochrony Rolnictwa spółdzielni rolników.

6) ŻĄDAMY ograniczenia rozmnażania i sprzedaży materiału szkółkarskiego - tylko licencja.

V. #RynkiROL

1) ŻĄDAMY przepisów ułatwiających sprzedaż bezpośrednio od rolników oraz lokalnych przetwórców w sieciach handlowych.

2) ŻĄDAMY mechanizmów chroniących rolnika przed nieuczciwymi kontrahentami.

3) ŻĄDAMY wdrożenia systemu monitoringu produktów rolno-spożywczych.

4) ŻĄDAMY analizy i wynikających z niej działań dotyczących budowy strategicznych elementów zabezpieczających możliwości eksportowe, przeładunkowe, magazynowe takie jak: agro porty, magazyny, TLS, drogi w tym kolejowe i wodne.

5) ŻĄDAMY utworzenia systemu zapewniającego rolnikowi dostęp do rzetelnych danych rynkowych. Dane dotyczące stanów magazynowych, spodziewanych plonów etc. powinny leżeć u podstaw decyzji rolnika.

6) ŻĄDAMY rozwoju infrastruktury elektro-energetycznej na obszarach wiejskich. Rozwój OZE, biogazowni nie będzie możliwy bez odpowiedniej ilości przyłączy i odpowiednich regulacji prawnych.

7) ŻĄDAMY deklaracji utrzymania i dalszego rozwoju udziału biokomponentów w paliwach.

8) ŻĄDAMY poprawy w dostępności do kredytów i ubezpieczeń dla rolnictwa i przetwórstwa rolno-spożywczego.

VI. #ŚRODOWISKO

1) ŻĄDAMY uregulowania kwestii odszkodowań z tytułu strat w uprawach wyrządzanych przez gatunki prawnie chronione oraz weryfikacji list gatunków chronionych. Rolnicy są największą grupą społeczną w Polsce zaangażowaną w ochronę przyrody. Problem w tym, że nas na to już nie stać.

2) Oczekujemy współpracy ze stroną rządową oraz kołami łowieckimi w zakresie ograniczania szkód łowieckich w rolnictwie.

3) Oczekujemy podjęcia dialogu w temacie stosowania azotu w gospodarstwach. Rolnik posiada wiedzę i umiejętności rolnicze. Powinien decydować o stosowaniu azotu w produkcji rolnej. Dbałość o gospodarstwo rolne jest równoznaczne z dbałością o środowisko naturalne!

3) Oczekujemy ułatwień w uzyskiwaniu decyzji środowiskowych.

Dalszy plan działania rolników

Po masowym proteście rolnicy zreszeni w ramach Ogólnopolskiego Protestu Rolników chcą działać dalej. Swój plan ujęli w trzech kluczowych punktach:

1. STRONA INTERNETOWA - Działacze chcą aby każdy lokalny organizator protestu zalożył swoją stronę internetową lub fanpage, np. na Facebook, na której będzie informował lokalnie rolników o planowanych działaniach, spotkaniach i inicjatywach związanych z dążeniem do realizacji postulatów.

image
FOTO: Protest Rolników/X

2. LIDERZY - wszyscy liderzy lokalnych protestów współpracujący w ramach Ogólnopolskiego Protestu Rolników maja w misiącach luty i marzec br. brać udział w szkoleniach  z zakresu organizacji pracy. Szkolenia mają być online w ramach formuły #Agrochmura.

image
FOTO: Protest Rolników/X

3. ZESPOŁY - z lokalnych liderów i działaczy w lutym br. mają powstać zespoły robocze, które będą się regularnie spotykać zdalnie i stacjonarnie, aby współpracować w zakresie dążenia do realizacji wszystkich postulatów.

image
FOTO: Protest Rolników/X
Bartłomiej Czekała
Autor Artykułu:Bartłomiej Czekała
Dyrektor Działu Rozwoju Cyfrowego i Produktów Cyfrowych
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
Dorota Kolasińska
Autor Artykułu:Dorota Kolasińska
Redaktor Prowadząca topagrar.pl
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
23. listopad 2024 15:57