StoryEditor

Międzyplony ozime - jakie są korzyści dla rolnika, gleby i środowiska?

Do 1 października br. rolnicy ubiegający się o ekoschamty lub płatności z tytułu programów rolno-środowiskowo-klimatycznych powinni byli wysiać międzyplony ozime, które powinny pozostać na polach nie ruszane do 15 lutego 2025 roku. Ale czy warto stosować międzyplony tylko z uwagi na korzyści finansowe?

06.10.2024., 11:00h

Międzyplony ozime w ostatnich latach zyskują na popularności wśród rolników, głównie za sprawą dodatkowych dopłat, które można uzyskać przy ich stosowaniu. Ale nie tylko. Międzyplony służą glebie i środowisku, o czym przekonało się już bardzo wielu rolników. Ale inni nie stosują ich z konkretnych powodów. Zalicza się do nich Krzysztof Jędrysek, rolnik z Kozłówek na Opolszczyźnie.

100 proc. gospodarstwa w uprawie bezorkowej

- Obecnie całe gospodarstwo nadal jest w 100% w uprawie bezorkowej. Zostawiamy mulcze ze słomy na zimę, ale poplonów nie siejemy z tego względu, że w tych poplonach jest bardzo dużo gryzoni, a ten rok jest szczególny na myszy, więc nie chcemy jeszcze na tych polach stwarzać warunków dobrych dla myszy - tłumaczy rolnik.

Międzyplonów w tym roku nie zasiał także Tomasz Cichoń, rolnik z Ostrożnicy.

- Celowo w tym roku zrezygnowaliśmy z poplonów, ale w poprzednich latach sialiśmy bardzo dużo poplonów, dobieraliśmy odpowiednie mieszanki pod konkretne uprawy jare, buraki cukrowe czy kukurydzę. Dawało to swoje efekty, trzeba to było odpowiednio zagospodarować te resztki mulczerami i talerzówkami, tym bardziej, że można było skorzystać z dopłat z tytułu ekoschematów - wyjaśnia gospodarz.

Warto siać mieszanki poplonowe

Wspólna Polityka Rolna oraz Zielony Ład wymagają stosowania mieszanek poplonowych. Są i bonusy finansowe. W ramach ekoschematu Rolnictwa węglowe za wysiew międzyplonów można otrzymać nawet 5 punktów, każdy z nich daje 100 zł, więc do 1 ha jest to nawet 500 zł.

-Powinniśmy to spojrzeć troszeczkę inaczej, ponieważ w 2030 roku będziemy mieli ograniczoną ilość nawozów, przede wszystkim azotowych, do poziomu prawie 69 kg na hektar. I w ramach tego całego rozwiązania jedną z dróg, którą będziemy mogli wykorzystać, to właśnie będzie wprowadzenie masy organicznej w formie mieszanek poplonowych aby zrekompensować brak azotu jak również fosforu - tłumaczy Magdalena Klimas z firmy Lidea.

Jakie mamy międzyplony ozime?

Rolnicy mogą stosować różne mieszanki międzyplonów ozimych. Poniżej zarówno te najbardziej popularne, jak i te, które dopiero zyskują sobie zaufanie rolników:

  • gorczyca biała,
  • gorczyca mątwikobójcza,
  • słonecznik,
  • facelia błękitna,
  • koniczyna aleksandryjska,
  • olejarka abisyńska, 
  • szałwia hiszpańska,
  • gryka,
  • rzodkiew japońska,
  • owies szolski,
  • koniczyna inkarnatka,
  • wyka
Bartłomiej Czekała
Autor Artykułu:Bartłomiej Czekała Dyrektor Działu Rozwoju Cyfrowego i Produktów Cyfrowych
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
21. grudzień 2024 13:01