StoryEditor

Minister Siekierski zlecił audyt w MRiRW i wskazał co chce poprawić w polskim rolnictwie

Minister rolnictwa Czesław Siekierski zapowiada audyt w MRiRW, którego efekty mamy poznać jeszcze w pierwszym kwartale tego roku. Znamy też pierwsze priorytety działań nowego kierownictwa resortu rolnictwa.
17.01.2024., 14:04h

O sprawę przeprowadzenia audytu i najbliższych planów ministra rolnictwa i rozwoju wsi zapytał poseł Koalicji Obywatelskiej Jarosław Wałęsa. Odpowiedź ministra Czesława Siekierskiego w pierwszej sprawie była bardzo krótka. 

- Informuję, iż aktualnie trwają pracę nad przeprowadzeniem audytu wewnętrznego w resorcie rolnictwa, którego wyniki zostaną przedstawione w I kwartale 2024 roku – napisał minister rolnictwa Czesław Siekierski. 

Jakie są priorytety ministra rolnictwa?

Szef MRiRW Czesław Siekierski poinformował posła Jarosława Wałęsę, że na obecnym etapie planowane jest opracowanie szczegółowych założeń szeregu rozwiązań systemowych i długofalowych, które w horyzoncie kilku miesięcy powinny zacząć wpływać na poprawę sytuacji ekonomicznej polskich rolników oraz obszarów wiejskich.

W rolnictwie konieczna jest kontynuacja pewnych działań i rozwiązań – jednocześnie też niezbędne są zmiany. Należy dostrzegać z odpowiednim wyprzedzeniem zachodzące przemiany gospodarcze czy warunki ekonomiczne prowadzenia działalności rolniczej. 

- Konieczna będzie szybka interwencja i działania ze strony Rządu w ograniczaniu dalszego spadku opłacalności produkcji rolnej. Obecna trudna sytuacja w rolnictwie, narastające problemy rolników, wojna w Ukrainie a także problemy z zachowaniem bezpieczeństwa żywnościowego to elementy które będą wymagać pogłębionej analizy – napisał minister Siekierski.

Potrzebny jest bezpieczny, ustawowy system dzierżaw rolnych

Nowe kierownictwo resortu rolnictwa zapowiada podjęcie działań na rzecz większego, bezpośredniego powiązania gospodarstw rolnych z przetwórstwem i handlem na rzecz długookresowych umów.

Ponadto, prowadzone będą dalsze prace nad:

  • rozwijaniem systemu ubezpieczeń,
  • poprawy przepływu ziemi poprzez bezpieczny, ustawowy system dzierżaw.

Ważnym aspektem będzie również wsparcie sprzedaży bezpośredniej, rolniczego handlu detalicznego, czego efektem będzie m.in. lepsze upowszechnianie się produktów lokalnych i regionalnych, skracanie kanałów dystrybucji oraz zwiększenie dochodów rolników.

Jak rozwiązać problem importu z Ukrainy?

W kontekście sytuacji związanej z polityką względem spraw związanych z Ukrainą

Cz. Siekierski poinformował, że będzie czynił wszystko aby obecnie funkcjonujące embargo utrzymać. Otwarcie rynku europejskiego na produkty rolne z Ukrainy może w przyszłości całkowicie zdestabilizować nie tylko rynek krajowy, lecz także rynek europejski.

Ale jednocześnie szef resortu rolnictwa uważa, że Polska może zagospodarować napływ tańszych surowców z Ukrainy dzięki rozwojowi przetwórstwa i byciu pośrednikiem w handlu.

Tani cukier z Ukrainy zalewa polski rynek

Aktualnie rosnącym problemem jest wpływ przywozu cukru z Ukrainy na rynek europejski. Minister Siekierski poinformował także, że przeanalizował już sytuację ekonomiczną sektora cukru i widzi zagrożenia związane z rosnącą konkurencją ze strony ukraińskiego cukru na rynku polskim. Odbyło się spotkanie z przedstawicielami branży cukrowniczej podczas, którego omówiono perspektywy rozwoju sektora na tle uwarunkowań międzynarodowych i możliwe sposoby zaradzenia sytuacji.

Odbyły się także spotkanie z podlegającymi MRiRW inspekcjami czyli: Głównym Inspektoratem Weterynarii, Inspekcją Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych, Państwową Inspekcją Ochrony Roślin i Nasiennictwa. Głównym tematem rozmów były zagadnienia dotyczące wymiany handlowej produktami rolno-spożywczymi z Ukrainą. Analizowane były dane dotyczące wymiany handlowej artykułami rolno-spożywczymi oraz jej uwarunkowania prawne oraz instytucjonalne. Omówiono systemy kontroli tych produktów prowadzone przez podległe inspekcje i możliwości poprawy monitoringu różnych parametrów jakościowych w obrocie krajowym oraz handlu zagranicznym.

Podpisane porozumienie z rolnikami

Wspólnie z wojewodą podkarpackim Teresą Kubas-Hul 6 stycznia 2024 r. w Rzeszowie Cz. Siekierski podpisał porozumienie z liderem "Podkarpackiej Oszukanej Wsi" Romanem Kondrów w sprawie zawieszenia protestu rolników na granicy polsko-ukraińskiej w Medyce.

Minister rolnictwa zaakceptował i przyją do realizacji wszystkie trzy postulaty:

  • uruchomienie dopłat do kukurydzy w wysokości 1 mld zł,
  • zwiększenie akcji kredytowej do kredytów płynnościowych o kwotę 2,5 mld zł,
  • utrzymanie wysokości podatku rolnego na poziomie z roku 2023.

- Zgodnie z podpisanym porozumieniem postulaty zostaną zrealizowane po zakończeniu procesu legislacyjnego i uzyskaniu akceptacji ze strony Komisji Europejskiej – podsumował minister rolnictwa Czesław Siekierski.

Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
16. listopad 2024 19:11