StoryEditor

Najlepsi z najlepszych wybrani przez Kapitułę Konkursu Wielkopolski Rolnik Roku 2023

Zacnej i wielkopolskiej tradycji po raz kolejny stało sie za dość. Kapituła Konkursu Wielkopolski Rolnik Roku ogłosiła dziś w Sali Ziemi w Poznaniu laureatów tego konkursu za 2023 rok. Mimo, ze podczas gali panował bardzo uroczysty i radosny nastrój, to jednak w przemówieniach nie zabrakło odniesień i komentarzy do trudnej sytuacji w wielkopolskim, krajowym i europejskim rolnictwie.

W niedzielne popołudnie 10 marca Sala Ziemi na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich wypełniła się po brzegi organizatorami, zaproszonymi gośćmi, nominowanymi w konkursie Wielkopolski Rolnik Roku 2023 oraz rolnikami i rolniczkami z całej Wielkopolski, którzy przyjechali kibicować swoim reprezentantom.

Wicemarszałek Grabowski: Jesteście dumą Wielkopolski!

Przybyłych na uroczystą XXIII Galę Konkursu gości powitał przedstawiciel organizatora - Wicemarszałek Województwa Wielkopolskiego Krzysztof Grabowski. 

- Szanowni Państwo, zanim poznamy laureatów tej edycji konkursu i przejdzie on do historii, chcemy wyróżnić szczególnych ludzi, którzy bez względu na trudności, z którymi się borykają dążą do celu, który sobie wyznaczyli. Dzięki nim my jako konsumenci możemy mieć zdrową polską żywność. Chcemy dziś wyróżnić i docenić wszystkich wielkopolskich rolników - Państwa trud, pracę i Państwa wyrzeczenia. Są różne trudności, z którymi musicie się zmagać, ale jesteście dumą Wielkopolski. Jesteśmy z Was rolników w Wielkopolsce szczególnie dumni i z tego się bardzo cieszę - mówił wicemarszałek Grabowski.

image

Wicemarszałek Województwa Wielkopolskiego Krzysztof Grabowski.

FOTO: Bujoczek

Gala w cieniu rolniczych protestów

Przedstawiciel Włodarzy Wielkopolski odniósł się także do trudnej sytuacji, która obecnie panuje w rolnictwie oraz rolniczych protestów.

- Organizując tę Galę nie sądziłem, że przyjdzie nam się spotkać w szczególnie trudnych okolicznościach dla nie tylko wielkopolskiego, ale polskiego i unijnego rolnictwa. Dobrze widzimy, jak wiele się teraz dzieje. Są protesty w Polsce, ale również i w Europie związane z ograniczeniami w zakresie Zielonego Ładu oraz handlu z Ukrainą. To są główne tematy omawiane podczas tych protestów. Pomoc rolnikom w sytuacji, w której się znaleźli, jest naszą powinnością. Rolnictwo towarowe wymaga stabilizacji rynku, a rolnictwo drobne wsparcia socjalnego. Protesty rolników mają wymiar znacznie szerszy. Oni walczą o swoje gospodarstwa, ale protestują również w imieniu konsumentów, czyli również w naszym imieniu. Zielony Ład został ustalony kilka lat temu przez ówczesny polski rząd, ale również przez Unię Europejską. W wielu punktach jest on nieracjonalny. Myślę, że późno dostrzeżono również te błędy, jeśli chodzi o Komisję Europejską, mimo że akurat komisarzem do spraw rolnictwa jest reprezentant Polski Janusz Wojciechowski. Ale lepiej późno niż wcale. Mamy nadzieję, że z tego i Unia Europejska i komisarz Wojciechowski się wycofają - mówił Krzysztof Grabowski.

Wicemarszałek zaznaczył, że od pewnych zasad Komisja Europejska już zastąpiła i trwają dalsze rozmowy z rolnikami.

Bilans handlu Polski z Ukrainą

W ocenie Krzysztofa Grabowskiego zamknięcie granicy z Ukrainą jest niemożliwe.

- Agresja militarna Rosji na Ukrainie spowodowała zwiększony przepływ do towarów i stworzyła nowe wyzwania w Polsce. W odniesieniu do spraw dotyczących handlu wymagają one globalnego uporządkowania. W 2022 roku Polska odnotowała nadwyżkę w handlu ogółem z Ukrainą w kwocie około 3,5 miliarda euro. Natomiast w przypadku handlu rolno-spożywczego wartość eksportu z Polski do Ukrainy w ubiegłym roku wynosiła ponad 1 miliard euro, a wartość importu z Ukrainy to prawie 1 miliard 700 milionów euro. Stąd powstaje deficyt w wysokości około 650 milionów euro. Rolnicy protestują przeciwko eksportowi płodów rolnych z Ukrainy, ale trzeba mieć też na uwadze, że handel obowiązuje w 2 strony. Niemożliwym jest zamknięcie granicy z Ukrainą i wstrzymanie polskiego eksportu towarów rolnych na Ukrainę, bo może to skutkować również likwidacją wielu miejsc. Musimy myśleć tu między innymi o polskich mleczarniach, które swoje produkty eksportują między innymi do Ukrainy – mówił wicemarszałek.

Jak dodał, wielkopolscy rolnicy mają także problemy z niskimi cenami skupu mleka, nowymi ogniskami afrykańskiego pomoru świń oraz grypy ptaków.

Miliony euro trafiły na wielkopolską wieś

Krzysztof Grabowski w swoim wystąpieniu odniósł sę także do zbliżającej się rocznicy 20-lecia Polski w Unii Europejskiej.

- W tym roku obchodzimy 20-lecie Polski w UE. Warto o tym też powiedzieć w kontekście środków, które trafiły na wieś. Bezpośrednio dla gospodarstw, jak również za pośrednictwem samorządu Województwa Wielkopolskiego w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020 trafiło 248 milionów euro. Realizacja PROW 2014 2020 jest już na końcówce, ale jeszcze są pewne środki z tamtej perspektywy. Obserwować też możemy poprawę stanu infrastruktury na obszarach wiejskich. Dzięki wsparciu z Europejskiego Funduszu Rolnego na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich w naszym regionie wybudowano lub wyremontowano 390 km dróg, wybudowano lub przebudowano 180 km sieci wodociągowych i 340 km sieci kanalizacyjnych. Wybudowano także 1,5 tys. przydomowych oczyszczalni ścieków, przebudowano 14 targowisk, wiele obiektów pełniących funkcje kulturalne odnowiono i poprawiono stan 16 zabytkowych obiektów budowlanych. Odnowiono także 15 centrów miejscowości i w końcu utworzono 2000 nowych miejsc pracy - wyliczał wicemarszałek.

Lokalne Grupy Działania zyskują na znaczeniu

Zdaniem Krzysztofa Grabowskiego obecna perspektywa finansowa 2023 - 2027 Perspektywa finansowa to przede wszystkim rozwój lokalny kierowany przez społeczność.

- W Wielkopolsce mamy obecnie 30 Lokalnych Grup Działania, które otrzymały do dyspozycji 128,5 miliona euro. Te środki pochodzą z 3 funduszy, bo Wielkopolska zdecydowała się na wdrażanie właśnie zasady wielofunduszowości. A więc są to pieniądze z Europejskiego Funduszu Rolnego na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich, Europejskiego Funduszu Społecznego i Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego. Dzięki temu możliwy będzie dalszy kompleksowy rozwój obszarów wiejskich, a pierwsze nabory uruchomione będą już w tym roku. To są środki z Unii Europejskiej. Warto o tym mówić w 20-leciu przystąpienia Polski do Unii - podkreślał wicemarszałek.

Dotacje dla pszczelarzy, zazielenienie i infrastrukturę na wsi

Przedstawiciel organizatorów Gali podkreślał też powstaje szereg programów,w ramach środków z budżetu samorządu województwa.

- Dotyczy to m. in. wsparcia pszczelarstwa. Każdego roku przeznaczamy na ten cel ok. 2 mln złotych. Bardzo się cieszę, że ten program wdrażamy i jesteśmy pierwszym regionem w Polsce, który podjął taką decyzję. Oprócz tego od 6 lat również wspieramy zakup sadzonek drzew miododajnych. W Wielkopolsce posadziliśmy ich ponad 70 tys.i trzeba to robić dalej, więc myślę, że ta Wielkopolska się pięknie nam zazieleniła Oprócz tego każdego roku przeznaczamy ponad 20 milionów złotych na drogi dojazdowe do gruntów rolnych. Powstają nowe drogi na obszarach wiejskich, z których również w znaczący sposób korzystają nasi rolnicy. Mamy w tym roku 14 mln zł na. 4 konkursy dotacyjne w ramach programu "Pięknieje Wielkopolska Wieś". To już 1000 projektów, które udało się zrealizować w naszych miejscowościach. Ale również jest konkurs Nasza Wieś Naszą Wspólną Sprawą". A po raz pierwszy będziemy uruchamiali konkurs skierowany do kół gospodyń wiejskich, bo dostrzegamy również potencjał w tych środowiskach - wymieniał dalej wicemarszałek Grabowski.

Prof. Grzegorz Skrzypczak: Wysoki poziom wielkopolskiego rolnictwa

Przewodniczący kapituły konkursu Wielkopolski Rolnik Roku 2023 prof. Grzegorz Skrzypczak w swoim wystąpieniu zaznaczał, że gospodarstwa, które zgłosiły się do konkursu reprezentowały wysoki poziom gospodarowania i wysoką kultura rolną.

- To są gospodarka ze społeczną odpowiedzialnością za cały sektor gospodarki żywnościowej i zasługują na to aby złożyć im podziękowania z serca płynące. Możemy być pewni, że wielkopolskie rolnictwo zapewnia nam i myślę, zapewni też następnym pokoleniom dobrobyt żywnościowy oraz zaopatrzenie w wysokiej jakości produkty żywnościowe w relatywnie dostępnych cenach. Nie zapominając przy tym - co zawsze podkreślam - o zagwarantowaniu godziwych warunków finansowych i godnego życia dla rodzin. W imieniu członków Kapituły i swoim własnym Wszystkich uczestnikom tej edycji Konkursu pragnę złożyć serdeczne gratulacje za podjęcie decyzji i zgłoszenie swoich gospodarstw do oceny. Jednocześnie chciałbym podziękować za to, że mogliśmy uczestniczyć osobiście w procedurze wyłaniającej najlepsze gospodarstwa w Wielkopolsce - mówił prof. Skrzypczak.

image

Przewodniczacy Kapituły Konkursu Wielkopolski Rolnik Roku 2023 prof. Grzegorz Skrzypczak.

FOTO: Bujoczek

Laureaci konkursu Wielkopolski Rolnik Roku 2023

Prof. Grzegorz Skrzypczak w imieniu Kapituły Konkursu odczytał listę laureatów tegorocznego konkursu Wielkopolski Rolnik Roku 2023. Oto oni:

  • Kamila i Karol Janas z miejscowości Brudzew (gm. Blizanów, pow. kaliski)
  • Sandra i Jacek Wójciccy z miejscowości Kaliszkowice Kaliskie (gm. Mikstat, pow. ostrzeszowski)
  • Honorata i Maciej Frąckowiak z miejscowości Pęckowo (gm. Obrzycko, pow. szamotulski)
  • Dorota i Konrad Zawada z miejscowości Łuszczwo (gm. Skulsk, pow. koniński)
  • Renata i Marek Olejniczak z miejscowości Czechel (gm. Gołuchów, pow. kaliski)
  • Jakub Napierała z miejscowości Szczepankowo (gm.Ostroróg, pow. szamotulski)
  • Kamila i Dariusz Pawlak z miejscowości Brudzewo (gm. Strzałkowo, pow. słupecki)
  • Paulina i Mirosław Mieszała z miejscowości Kuźnica Bobrowska (gm. Grabów Nad Prosną, pow. ostrzeszowski)
  • Dominika i Michał Gulczyńscy z miejscowości Młynek (gm. Sępolno, pow. koniński)
  • Danuta i Marek Pytlarz oraz Stanisław Pytlarz z miejscowości Złotniki Wielkie (gm. Żelazków, pow. kaliski)

Gratulacje laureatom konkursu złożył także prezes Wielkopolskiej Izby Rolniczej Mieczysław Łuczak.

image

Prezes Wielkopolskiej Izby Rolniczej Mieczysłąw Łuczak.

FOTO: Bujoczek

Kolejna edycja konkursu już za rok.

Karol Bujoczek

Bartłomiej Czekała

Fot. Bujoczek

Karol Bujoczek
Autor Artykułu:Karol Bujoczek
Dyrektor Wydawniczy – Przewodniczący Rady Redaktorów
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
Bartłomiej Czekała
Autor Artykułu:Bartłomiej Czekała
Dyrektor Działu Rozwoju Cyfrowego i Produktów Cyfrowych
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
21. styczeń 2025 02:46