StoryEditor

Nestle Polska proponuje rolnikom programy partnerskie. Jak wygląda taka współpraca?

II edycja Forum Rolnictwa Regeneratywnego Bio_Reaction w Pierzchnie k. Kórnika byłą okazją do rozmowy nie tylko z rolnikami, ale i z firmami, które zachęcają gospodarzy do stosowania programów rolnictwa regeneratywnego w swoich gospodarstwach.
23.06.2024., 13:00h

Firma Nestle Polska ma kilka ciekawych programów dla rolników, o których w rozmowie z nami opowiada Edyta Iroko, manager ds. korporacyjnych Nestle Polska. 

Bartłomiej Czekała, top agrar Polska: Nestle Polska jest partnerem strategicznym konferencji Bio_reaction. Nestle angażuje się w temat rolnictwa negatywnego?

Edyta Iroko, Nestle Polska:  Ja myślę, że to jest bardzo naturalny wybór dla Nestle by być partnerem w takiej konferencji ponieważ to wydarzenie jest poświęcone temu, by budować platformę dla wszystkich uczestników rynku, którzy skupiają się wokół rolnictwa. Nestle Polska jest takim naturalnym uczestnikiem rynku będąc producentem żywności i my jesteśmy już drugi raz na tej konferencji też dlatego, że rolnictwo regeneratywne jest bardzo mocno wpisane w nasze działania, w nasze kroki milowe jakie podejmujemy na drodze do osiągnięcia zerowej emisyjności.

B. C. W jaki sposób firma Nestlé w takim razie wspiera rolników praktykach regeneratywnych? Rozumiem, że skoro produkujecie i przetwarzacie żywność, to także ci bezpośredni producenci żywności są wam potrzebni jako dostawcy.

E. I. Absolutnie tak! Mamy szereg programów i prowadzimy je od wielu wielu lat dla różnych grup rolników produkujących warzywa i owoce, ale  także kukurydzę, pszenicę i buraki cukrowe. Z niektórymi współpracujemy bezpośrednio nawiązując relacje głównie przez naszych agronomów albo dział zakupów, ale też jest taka grupa, którą zachęcamy do udziału w specjalnym programie do jakiego przyłączyliśmy się w ubiegłym roku. Jest to program opracowany przez brytyjską firmę i nazywa się Lens. Założenia tego programu jest bardzo proste. Chodzi o to żeby w jednym miejscu skupić różnych interesariuszy: producentów żywności, naukowców, rolników i sieci handlowe po to, abyśmy wszyscy razem połączyli siły i wspólnie wspierali rolnictwo regeneratywne oraz doprowadzali do transformacji w rolnictwie, która jest niezwykle ważna.

B. C. Wspomniała pani o programie Lens. Na czym dokładnie on polega i jaka jest Wasza rola w tym programie?

E. I. Nasze 2 dywizje biznesowe: TP odpowiadająca za produkcję płatków śniadaniowych i Nestlé Purina czyli karma dla zwierząt domowych, wspierają finansowo ten program tu w Polsce. Dzięki temu zapewniamy rolnikom szereg świadczeń, wspieramy ich w transformacji gospodarstw z produkcji tradycyjnej na produkcję regeneratywną, ale także zapewniamy szereg szkoleń, bo w przejściu na rolnictwo egeneratywne edukacja jest szalenie ważna, o czym tutaj podczas tego wydarzenia zdążyliśmy wielokrotnie usłyszeć.

B. C.  W jaki jeszcze sposób wspieracie rolników i co jeszcze innego im oferujecie?

E. I.  Realizujemy szereg programów na południu Polski wokół naszej fabryki w Rzeszowie gdzie produkujemy produkty marki Gerber. Współpracujemy z 60. Gospodarstwami, dla których realizujemy szereg szkoleń w ramach programu Młody rolnik, ale też finansujemy badania gleby. Wspieramy ich kwasami humusowymi, nasionami roślin oleistych tak, aby rzeczywiście nowoczesne gospodarstwa mogły się dostosować do wymagań rynku, zmian klimatu i oczekiwań konsumentów. Z różnych badań wynika, że przynajmniej 70-80 proc. konsumentów oczekuje, że na ich stołach będą produkty, do których składniki są pozyskiwane w sposób zrównoważony. I do tego dążymy.

B. C. Dziękuję bardzo za rozmowę!

Bartłomiej Czekała
Autor Artykułu:Bartłomiej Czekała Dyrektor Działu Rozwoju Cyfrowego i Produktów Cyfrowych
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
24. listopad 2024 05:00