Ostatecznie zmianę podejścia przesądzono w 2013 roku w ramach reformy WPR przygotowanej przez komisarza Ciolosa. Od tego czasu ruszyły także i w Polsce prace nad wyznaczeniem na nowo obszarów ONW, wg ustalonych przez Komisję Europejską kryteriów.
Kryteria biofizyczne
Zmiany dotyczą przede wszystkim dotychczasowych obszarów z ograniczeniami naturalnymi, czyli tzw. ONW typu nizinnego (I i II strefa). W 2003 roku Europejski Trybunał Obrachunkowy wytknął, że do ich wyznaczania każdy z krajów członkowskich stosuje własne kryteria, których w skali UE było ponad 140, a to powoduje brak przejrzystości w zasadach udzielania pomocy, brak możliwości jej porównywania i słabe ukierunkowanie na określone przez KE cele. Dlatego teraz do wyznaczenia obszarów ONW w całej UE stosowane są jednolite kryteria biofizyczne.Poniżej projekt rozporządzenia zawierający wykaz gmin i obrębów zakwalifikowanych do ONW.
Jeżeli chcesz poznać kryteria wyznaczania nowych obszarów ONW, cały artykuł znajdziecie w najnowszym, styczniowym wydaniu top agrar Polska na str. 20-22. Zachęcamy do lektury!