StoryEditor

Nowe płatności do rolnictwa ekologicznego. Jak je łączyć z ekoschematami?

Dopłaty do rolnictwa ekologicznego sprawiają, że warto rozważyć ten kierunek produkcji. Tym bardziej, że można realizować produkcję równoległą: konwencjonalną i ekologiczną. Jak łączyć płatność ekologiczną z ekoschematami?
28.04.2023., 12:04h

Płatności ekologiczne zwiększone

Obawy rolników ekologicznych, że dopłaty w ramach interwencji „Rolnictwo ekologiczne” będą niekonkurencyjne w stosunku do nowych płatności ekoschematowych, okazały się na szczęście przesadzone. Płatności zostały znacznie zwiększone, a do tego jest możliwość łączenia rolnictwa ekologicznego z połową ekoschematów.

Stawki płatności w zależności od grupy upraw i okresu czy w trakcie konwersji, czy po konwersji wynoszą od 1043 zł/ha do 3105 zł/ha. Stawki płatności proponowane od 2023 r. są wyższe średnio o 35% w porównaniu z tymi z 2021 r. (łącznie wzrosły o 84% względem stawek z 2015 r.).

W sumie do kieszeni rolników ekologicznych w latach 2023–2027 może wpłynąć ponad 4,2 mld złotych (905 mln euro) w formie dopłat. Obecnie mamy ponad 18,5 tys. gospodarstw, ale zakładamy, że będzie ponad 20 tys. – wtedy łączna wypłata przez 5 lat może wynieść średnio 41,6 tys. zł na gospodarstwo.


Uprawa w przydomowym ogródku w warunkach naturalnych staje się często pierwszym krokiem w stronę ekologicznej produkcji na większym areale.

Moda na eko

Moda na żywność eko z pewnością będzie wzrasta...

Pozostało 85% tekstu
Ten artykuł jest dostępny tylko dla Prenumeratorów
Zyskaj dostęp do wszystkich treści Premium i e-wydań z Prenumeratą Cyfrową lub Drukowaną. Wybierz pakiet dla siebie i korzystaj tak, jak lubisz.
Masz Prenumeratę top agrar Polska, ale nie wiesz, jak dodać numer klienta na portalu?Kliknij tu, przygotowaliśmy dla Ciebie instrukcję rejestracji.
Top Agrar
Autor Artykułu:Top Agrar
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
21. styczeń 2025 16:17