StoryEditor

Nowe płatności do rolnictwa ekologicznego. Jak je łączyć z ekoschematami?

Dopłaty do rolnictwa ekologicznego sprawiają, że warto rozważyć ten kierunek produkcji. Tym bardziej, że można realizować produkcję równoległą: konwencjonalną i ekologiczną. Jak łączyć płatność ekologiczną z ekoschematami?
28.04.2023., 12:04h

Płatności ekologiczne zwiększone

Obawy rolników ekologicznych, że dopłaty w ramach interwencji „Rolnictwo ekologiczne” będą niekonkurencyjne w stosunku do nowych płatności ekoschematowych, okazały się na szczęście przesadzone. Płatności zostały znacznie zwiększone, a do tego jest możliwość łączenia rolnictwa ekologicznego z połową ekoschematów.

Stawki płatności w zależności od grupy upraw i okresu czy w trakcie konwersji, czy po konwersji wynoszą od 1043 zł/ha do 3105 zł/ha. Stawki płatności proponowane od 2023 r. są wyższe średnio o 35% w porównaniu z tymi z 2021 r. (łącznie wzrosły o 84% względem stawek z 2015 r.).

W sumie do kieszeni rolników ekologicznych w latach 2023–2027 może wpłynąć ponad 4,2 mld złotych (905 mln euro) w formie dopłat. Obecnie mamy ponad 18,5 tys. gospodarstw, ale zakładamy, że będzie ponad 20 tys. – wtedy łączna wypłata przez 5 lat może wynieść średnio 41,6 tys. zł na gospodarstwo.


Uprawa w przydomowym ogródku w warunkach naturalnych staje się często pierwszym krokiem w stronę ekologicznej produkcji na większym areale.

Moda na eko

Moda na żywność eko z pewnością będzie wzrasta...

Pozostało 85% tekstu
Ten artykuł jest dostępny w Strefie Premium.
Czytaj i oglądaj bez ograniczeń! Zyskaj dostęp do Strefy Premium już za 19,90 zł za pierwszy miesiąc. Dla prenumeratorów dostęp gratis po zalogowaniu
Prenumeratorzy top agrar Polska mogą korzystać ze Strefy Premium za darmo! Kliknij, by dowiedzieć się, jak się zarejestrować.
Top Agrar
Autor Artykułu:Top Agrar
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
21. listopad 2024 16:01