StoryEditor

Nowe przepisy unijne dotkną też rolników? Raportowanie ESG – co to znaczy?

Raportowanie ESG dotyczy na razie największych firm i koncernów, ale w proces raportowania mogą być także angażowani rolnicy, dostawcy surowców rolnych. Na czym to polega i po co to komu?

02.08.2024., 10:53h
Z tego artykułu dowiesz się:
  • Europejski Zielony Ład i Fit for 55
  • Czym jest raportowanie ESG?
  • Co zawiera raport ESG?
  • Od największych do najmniejszych
  • Dyrektywa CSRD: polskie przepisy
  • Gdzie rolnictwo w raportowaniu ESG?
  • Kredyty węglowe i prawa do emisji – o co w tym chodzi?
  • Ważna dokumentacja
  • Po co to komu?

Europejski Zielony Ład i Fit for 55

Europejski Zielony Ład, z którym borykają się nie tylko rolnicy (mimo głośnych protestów, które przetoczyły się niemal przez całą Europę kilka miesięcy temu), obejmuje swoimi założeniami praktycznie wszystkie sektory europejskiej gospodarski. Wynika to z podstawowego założenia przyświecającego idei Zielonego Ładu – osiągnięcie zakładanych celów środowiskowych i tych długookresowych, i tych bieżących – będzie możliwe tylko dzięki zaangażowaniu wszystkich uczestników europejskiego rynku. A cele te są już powszechnie znane – Europa ma być neutralna pod względem klimatycznym do 2050 roku, a już do 2030 roku mamy ograniczyć nasze emisje o 55% (stąd znana strategia Fit for 55).

Czy nam się ta unijna ambitna polityka klimatyczna podoba, czy też nie, wdrożenie Zielonego Ładu poza samym rolnictwem postępuje bardzo szybko, a jednym z jego przejawów jest włączenie kwestii środowiskowych i społecznych do zakresu obowiązkowego raportowania przedsiębiorstw (oprócz dotychczasowych sprawozdań...

Pozostało 92% tekstu
Ten artykuł jest dostępny w Strefie Premium.
Czytaj i oglądaj bez ograniczeń! Zyskaj dostęp do Strefy Premium już za 19,90 zł za pierwszy miesiąc. Dla prenumeratorów dostęp gratis po zalogowaniu
Prenumeratorzy top agrar Polska mogą korzystać ze Strefy Premium za darmo! Kliknij, by dowiedzieć się, jak się zarejestrować.
Grzegorz Ignaczewski
Autor Artykułu:Grzegorz Ignaczewski

redaktor „top agrar Polska”, ekonomista, specjalista w zakresie dopłat bezpośrednich, PROW i ekonomiki gospodarstw.

Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
02. sierpień 2024 10:55