StoryEditor

Nowe przepisy unijne dotkną też rolników? Raportowanie ESG – co to znaczy?

Raportowanie ESG dotyczy na razie największych firm i koncernów, ale w proces raportowania mogą być także angażowani rolnicy, dostawcy surowców rolnych. Na czym to polega i po co to komu?

02.08.2024., 10:53h
Z tego artykułu dowiesz się:
  • Europejski Zielony Ład i Fit for 55
  • Czym jest raportowanie ESG?
  • Co zawiera raport ESG?
  • Od największych do najmniejszych
  • Dyrektywa CSRD: polskie przepisy
  • Gdzie rolnictwo w raportowaniu ESG?
  • Kredyty węglowe i prawa do emisji – o co w tym chodzi?
  • Ważna dokumentacja
  • Po co to komu?

Europejski Zielony Ład i Fit for 55

Europejski Zielony Ład, z którym borykają się nie tylko rolnicy (mimo głośnych protestów, które przetoczyły się niemal przez całą Europę kilka miesięcy temu), obejmuje swoimi założeniami praktycznie wszystkie sektory europejskiej gospodarski. Wynika to z podstawowego założenia przyświecającego idei Zielonego Ładu – osiągnięcie zakładanych celów środowiskowych i tych długookresowych, i tych bieżących – będzie możliwe tylko dzięki zaangażowaniu wszystkich uczestników europejskiego rynku. A cele te są już powszechnie znane – Europa ma być neutralna pod względem klimatycznym do 2050 roku, a już do 2030 roku mamy ograniczyć nasze emisje o 55% (stąd znana strategia Fit for 55).

Czy nam się ta unijna ambitna polityka klimatyczna podoba, czy też nie, wdrożenie Zielonego Ładu poza samym rolnictwem postępuje bardzo szybko, a jednym z jego przejawów jest włączenie kwestii środowiskowych i społecznych do zakresu obowiązkowego raportowania przedsiębiorstw (oprócz dotychczasowych sprawozdań...

Pozostało 92% tekstu
Ten artykuł jest dostępny tylko dla Prenumeratorów
Zyskaj dostęp do wszystkich treści Premium i e-wydań z Prenumeratą Cyfrową lub Drukowaną. Wybierz pakiet dla siebie i korzystaj tak, jak lubisz.
Masz Prenumeratę top agrar Polska, ale nie wiesz, jak dodać numer klienta na portalu?Kliknij tu, przygotowaliśmy dla Ciebie instrukcję rejestracji.
Grzegorz Ignaczewski
Autor Artykułu:Grzegorz Ignaczewski

redaktor „top agrar Polska”, ekonomista, specjalista w zakresie dopłat bezpośrednich, PROW i ekonomiki gospodarstw.

Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
10. luty 2025 17:26