StoryEditor

Nowe twarze w komisjach UE. Kto będzie nowym komisarzem UE ds. rolnictwa?

Parlament Europejski wyłonił nowych przewodniczących kluczowych komisji ds. rolnictwa i ochrony środowiska. Przeczytaj, kto objął te stanowiska i jakie zmiany nas czekają.
17.07.2024., 11:32h
Z tego artykułu dowiesz się:
  • Komisja Środowiska przechodzi do socjaldemokratów
  • Komisja Handlu i Budżetu UE – kluczowe role dla S&D i ECR
  • Nowy układ sił w Parlamencie Europejskim
  • Zieloni stracili grunt pod nogami
  • Przyszły komisarz UE ds. rolnictwa: Potencjalny kandydat z Luksemburga
  • Komisja Rolnictwa w UE: Czy Veronika Vrecionová z Czech zostanie szefową?

Przyznanie praw do nominacji na przewodniczących komisji specjalistycznych związanych z rolnictwem w Parlamencie Europejskim zostało przynajmniej nieoficjalnie wyjaśnione. Jak potwierdzono w kręgach przedstawicielstwa UE dla Agra Europe, zgodnie z oczekiwaniami Komisja Rolnictwa przypadnie Europejskim Konserwatystom i Reformatorom (ECR).

Czeska polityk Veronika Vrecionova jest wymieniana jako potencjalna kandydatka na przewodniczącą, co oznacza, że dni polityka CDU Norberta Linsa prawdopodobnie są policzone. Propozycje muszą zostać zatwierdzone przez członków komisji 19 lipca w Strasburgu.

Zobacz też: Bruksela przeogarnizuje komisje parlamentarne. Co to oznacza?

Komisja Środowiska przechodzi do socjaldemokratów

Komisja Ochrony Środowiska przypadnie Postępowemu Sojuszowi Socjalistów i Demokratów (S&D). Pomimo początkowych doniesień, nie dojdzie do zmiany kompetencji komisji, takich jak wyodrębnienie obszarów ochrony roślin i zdrowia zwierząt do nowej Komisji Zdrowia. Konkretnych nazwisk jeszcze nie podano, ale mówi się o włoskim eurodeputowanym.

Komisja Handlu i Budżetu UE – kluczowe role dla S&D i ECR

Komisja Handlu, kluczowa dla polityki rolnej UE, pozostanie w rękach S&D, a Bernd Lange z SPD prawdopodobnie pozostanie na stanowisku przewodniczącego, który pełni tę funkcję od dziesięciu lat. Mówi się, że przewodnictwo Komisji Budżetowej przejdzie w ręce ECR. Komisja ta będzie miała kluczową rolę w negocjacjach budżetowych dotyczących Wieloletnich Ram Finansowych (WRF) po 2027 roku, a tym samym budżetu rolnego UE.

Komisja Kontroli Budżetowej, również istotna, prawdopodobnie dalej będzie prowadzona przez EPL. Dotychczasowa przewodnicząca, Monika Hohlmeier z CSU, już ogłosiła swoje wycofanie.

Nowy układ sił w Parlamencie Europejskim

W międzyczasie zaszły pewne zmiany w składzie grup politycznych w Parlamencie Europejskim. Od 11 lipca EPL stanowi największą grupę parlamentarną z 188 posłami, zyskując 12 mandatów w porównaniu z końcem poprzedniej kadencji. Drugą co do wielkości grupą pozostaje S&D z 136 mandatami, tracąc trzech eurodeputowanych.

Nowo utworzona grupa „Patrioci dla Europy” stała się trzecią co do wielkości grupą parlamentarną. Prawicowi populiści mają 84 mandaty. Grupa ta jest uważana za następcę grupy Tożsamość i Demokracja (ID). W jej skład wchodzi m.in. Rassemblement National (RN) z Francji, Liga z Włoch i węgierski Fidesz.

Na czwartym miejscu jest eurosceptyczna ECR, która zwiększyła liczbę członków z 69 do 78. Do tej frakcji należą m.in. polski PiS oraz Frattelli d‘Italia (FdI). Pod względem liczby członków ECR wyprzedza liberalną Renew Europe (RE). Grupa RE skurczyła się ze 102 do zaledwie 77 członków w trakcie wyborów europejskich.

Zieloni stracili grunt pod nogami

Za nimi plasują się Zieloni (EFA), którzy stracili 18 posłów, zmniejszając się z 71 do 53 członków. Jeszcze mniejsza jest frakcja Lewicy z 46 członkami. Najmniejszą grupą parlamentarną jest nowo utworzona, uważana za skrajnie prawicową, grupa „Europa Suwerennych Narodów” (ESN) z 25 posłami, w tym niektórymi z AfD.

Tworzenie nowych grup politycznych jest zasadniczo możliwe, ale wymaga spełnienia określonych warunków formalnych. Zgodnie z regulaminem Parlamentu Europejskiego grupa polityczna musi liczyć co najmniej 23 posłów z co najmniej siedmiu państw członkowskich.

Przyszły komisarz UE ds. rolnictwa: Potencjalny kandydat z Luksemburga

Nowy unijny komisarz ds. rolnictwa może pochodzić z Luksemburga. Christophe Hansen z EPL jest często wymieniany jako potencjalny następca Janusza Wojciechowskiego. Hansen, syn rolnika, był członkiem Parlamentu Europejskiego od 2018 do 2023 roku, zasłynął m.in. w Komisji Handlu i jako zastępca członka Komisji Ochrony Środowiska.

Od jesieni 2023 roku zasiada w parlamencie Luksemburga i pełni funkcję sekretarza generalnego Chrześcijańsko-Społecznej Partii Ludowej (CSV). Jego nominacja nie jest jednak pewna. Jasność w tej sprawie może przynieść ponowny wybór Ursuli von der Leyen na przewodniczącą Komisji 18 lipca w Strasburgu. Zainteresowanie stanowiskiem komisarza ds. rolnictwa wyraziły także rządy Włoch, Portugalii i Austrii.

image

Rząd podał szacunkowe wykonanie budżetu państwa w okresie styczeń – czerwiec!

Komisja Rolnictwa w UE: Czy Veronika Vrecionová z Czech zostanie szefową?

W kontekście przewodnictwa Komisji Rolnictwa w Parlamencie Europejskim pojawiają się nowe nazwiska. Prawo do nominacji przypadnie Europejskim Konserwatystom i Reformatorom (ECR). Początkowo mówiono, że przewodnictwo obejmie przedstawiciel postfaszystowskiej Fratelli d‘Italia (FdI), partii włoskiego premiera Georgia Meloniego.

Obecnie krążą pogłoski, że Veronika Vrecionova z Czech może zostać zgłoszona do wyborów. Jest ona uważana za umiarkowaną w grupie ECR. Od 2019 roku zasiada w Parlamencie Europejskim jako eurodeputowana liberalno-konserwatywnej Obywatelskiej Partii Demokratycznej (ODS) i pełnoprawna członkini Komisji Rolnictwa. Jest rzeczniczką ds. polityki rolnej w ECR. Obserwatorzy uważają, że jej wybór na przewodniczącą komisji jest „niemal pewny”.

Źródło: AgraEurope

Fot; Pietro Naj-Oleari/Parlament Europejski

Maria Khamiuk
Autor Artykułu:Maria Khamiukdziennikarz, współpracownik PWR Online
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
21. listopad 2024 18:54