Nowy unijny komisarz ds. rolnictwa Christophe Hansen chce w przyszłym roku uprościć politykę rolną i odciążyć rolników jeszcze zanim nastąpi poważna reformą WPR w 2027 roku. Hansen ogłosił to we wtorek rano podczas unijnych Dni Rolno-Spożywczych w Brukseli.
Czy nadchodzi kolejna mini-reforma WPR?
Kolejna ważna reforma Wspólnej Polityki Rolnej (WPR) ma nastąpić w 2027 r. Jednak już wcześniej Komisja Europejska chce zmienić część przepisów dotyczących WPR. Przypomnijmy, że na początku tego roku KE przyjęła mini-reformę WPR i m.in. obniżyła wymagania dotyczące norm GAEC.
- Nadchodzący pakiet uproszczeń ma przede wszystkim na celu odciążenie rolników z podwójnej i potrójnej dokumentacji. Ale ważne jest też, aby faktyczna reforma nastąpiła wcześnie i aby państwa członkowskie miały wystarczająco dużo czasu, aby się do niej przygotować - powiedział top agrar Christophe Hansen.
Komisarz ds. rolnictwa jest pewien, że obecna WPR ucierpiałaby, ponieważ administracje krajowe nie miałyby wystarczająco dużo czasu na przygotowania do zmian i ich wdrożenie.
Komisja Europejska chce wzmocnić rolników w łańcuchu dostaw
Szefowa Hansena, przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen, ogłosiła we wtorek, że zmieni Wspólną Organizację Rynku (CMO) i dyrektywę o nieuczciwych praktykach handlowych (UTP).
- Rolnikom powinno być łatwiej łączyć się w organizacje producentów – stwierdził Hansen.
Von der Leyen i Hansen nie poinformowali jakie konkretnie zmiany planuje Komisja. Konkretne wnioski legislacyjne mają zostać przedstawione w nadchodzących dniach.
Zarówno dyrektywa dotycząca GMO, jak i dyrektywa dotycząca nieuczciwych praktyk handlowych regulują prawa rolników wobec nabywców, takich jak przetwórcy żywności lub duzi sprzedawcy detaliczni.
Pierwsze ważne wystąpienie Hansena na stanowisku komisarza UE ds. rolnictwa
Wystąpienie Hansena na Europejskich Dniach Rolno-Spożywczych było pierwszym poważnym wystąpieniem nowego komisarza UE ds. rolnictwa. Hansen spotkał się w poniedziałek z ministrami rolnictwa państw członkowskich UE.
We wtorek Hansen jasno dał do zrozumienia, że jest blisko rolnictwa. Dla niego, który dorastał na farmie w Luksemburgu, jest to kwestia sentymentalna i bliska sercu. Nowe stanowisko to dla niego wielki zaszczyt i przyjemność. Chce odwiedzić gospodarstwa i rodziny rolników we wszystkich krajach UE. - Tak będzie wyglądał mój proces uczenia się na nowym stanowisku – powiedział Hansen.
Hansen: Młodzi rolnicy są dla nas kluczowi
W lutym Hansen chce przedstawić strategię dla rolnictwa w Europie. Komisarz chce w nim sformułować swój pomysł na nową WPR.
- Główne pytanie do komisarza ds. rolnictwa brzmi: „Czego będą potrzebować młodzi rolnicy w przyszłości?” Nie możemy narzucać rolnikom polityki rolnej. Potrzebujemy wspólnego planu działania dla rolnictwa - mówił Hansen.
W celu opracowania wspólnego planu działania nowy komisarz powołał komisję ds. rolnictwa i żywienia. Pragnie nowej kultury dialogu, zaufania i uczestnictwa różnych interesariuszy. Nowa komisja ma wspierać Hansena w formułowaniu jego strategii rolnej.
Hansen przeciwko pochopnym osądom w sprawie umowy z Mercosur
Zapytany o krytykę rolników dotyczącą umowy o wolnym handlu UE-Mercosur, Hansen wezwał do uważnego przeczytania tekstu umowy. Posługując się przykładem Irlandii, zauważył, że w kraju takim jak Irlandia istnieją różne interesy w rolnictwie. Hodowcy mleka są zadowoleni z nowych możliwości eksportu, hodowcy bydła są przeciwni porozumieniu.
- My (producenci z UE, zauważamy) produkujemy również na eksport do krajów trzecich – powiedział Hansen, podkreślając znaczenie eksportu dla rolników w UE. Dostrzega w umowie szereg mechanizmów ochronnych, które chronią rolników przed importem produktów o niższych standardach.
Konstantin Kockerols
korespondent top agrar w Brukseli