StoryEditor

Obowiązkowe e- faktury dla rolników! Od kiedy i na jakich zasadach?

Ministerstwo Finansów zaprezentowało projekt nowelizacji ustawy o podatku od towarów i usług (VAT) oraz związanych z nią regulacji. Zmiany w dużej mierze dotyczą uproszczenia rozliczeń podatkowych i dostosowania przepisów do unijnych wymogów, ale mają również istotne znaczenie dla rolników. Nowelizacja zakłada propozycję zmian w zakresie obowiązkowego wystawiania faktur w Krajowym Systemie e-Faktur (KSeF) w Polsce.

09.12.2024., 09:00h

Jedną z najistotniejszych procedowanych zmian jest wprowadzenie obowiązku wystawiania e-faktur dla wszystkich podatników w najpóźniejszym terminie do 1 kwietnia 2026 roku.

Rolnicy z obowiązkiem e-faktur

Oznacza to, że od tej daty zarówno rolnicy rozliczający się na zasadach ogólnych (VAT) jak i rolnicy ryczałtowi będą mieli obowiązek wystawiania faktur wyłącznie w systemie informatycznym. Zniknie zatem forma papierowa faktur, a tym samym możliwość „podmiany” faktury. Wszelkie zmiany w fakturach będą musiały być wprowadzane za pośrednictwem korekt faktur sprzedażowych.

Zobacz także: Grupowy zakup maszyny – o czym należy wiedzieć?

Proponowany zmiany, które w głównej mierze dotyczą rolników to również:

  • Zmiany okresu wprowadzenia systemu. Dla wszystkich podatników zostaną one wprowadzone z uwzględnieniem etapowania:
  • od 1 lutego 2026 r. dla podatników, których wartość sprzedaży (wraz z kwotą podatku) przekroczyła w 2025 r. kwotę 200 mln zł,
  • od 1 kwietnia 2026 r. dla wszystkich pozostałych przedsiębiorców.
  • utrzymanie przez pół roku, tj. od lutego do końca lipca 2026 r. możliwości wystawiania faktur na kasach rejestrujących
  • odroczenie o pół roku, tj. od lutego do końca lipca 2026 r. wymogu podania numeru KSeF w płatnościach za e-faktury
  • Wprowadzenie tak zwanego trybu „offline” -W niedalekim czasie ma zostać uruchomiona możliwość wprowadzenia w okresie przejściowym dla wszystkich podatników opcji wystawiania elektronicznych faktur „offline” w celu lepszego zapoznania się z systemem elektronicznym.
  • Planowane jest również, w okresie przejściowym wprowadzenie rozwiązania pozwalającego podatnikom, u których wdrożenie KSeF może być problematyczne, a skala i wartość wystawianych faktur jest niewielka, na stosowanie faktur w postaci papierowej lub faktur elektronicznych, zamiast e-faktur –ma być to uproszczenia dla podatników „wykluczonych cyfrowo” i szansa do zaznajomienia się z KSeF w początkowym okresie wdrożenia.

Projekt nowelizacji ustawy o VAT wprowadza istotne zmiany, które mogą zarówno uprościć życie rolnikom, jak i narzucić nowe obowiązki. Kluczowym elementem będzie dostosowanie się do wymogów cyfryzacji i bardziej przejrzystych procedur. Dzięki temu rolnicy będą mogli lepiej korzystać z ulg i zwrotów podatkowych, choć wymagać to będzie pewnych przygotowań i dostosowania działalności. Szczegóły dotyczące projektu można znaleźć na stronie Ministerstwa Finansów lub w lokalnych biurach doradztwa rolniczego.

image

Czy współwłaściciele gospodarstwa rolnego mogą być podatnikami VAT?

Agata Stachowiak, Księgowa Rolnika

Fot: Canva

Agata Stachowiak
Autor Artykułu:Agata Stachowiak
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
09. grudzień 2024 11:33