StoryEditorMateriał promocyjny

Ogrodzenie na posesję rolnika. Jak otrzymać dofinansowanie?

Zaawansowane technologie, automatyzacja i zrównoważone zarządzanie zasobami naturalnymi, tak można opisać nowoczesne rolnictwo. W takim razie, w jaki sposób zabezpieczyć swój dobytek w postaci wartościowych urządzeń rolniczych?

31.07.2024., 11:34h

Ogrodzenie gospodarstwa nie tylko ochroni więc przed intruzami czy złodziejami, ale też przed szkodami poczynionymi przez dzikie zwierzęta, stanowiąc skuteczną ochronę zwierząt gospodarskich przed chorobami, m.in. ASF. Co ważne, tylko do 2 sierpnia można składać wnioski na dofinansowanie inwestycji na realizacji zapobiegających się rozprzestrzeniania się ASF, o czym w dalszej części artykułu.

Na co zwrócić uwagę przy wyborze ogrodzenia?

Przede wszystkim – na funkcjonalność i dostosowanie produktu do potrzeb rolnika. Ogrodzenie musi być nie tylko estetyczne, ale też trwałe i praktyczne w codziennym użytkowaniu. Jeśli nie chcemy po kilku latach martwić się o korodowanie ogrodzenia i to, że trzeba je cyklicznie malować lub naprawiać – warto postawić na wzmocnione, ocynkowane ogrodzenia stalowe (zamiast np. drewnianych). Są one odporne na warunki atmosferyczne i eliminują potencjalne ogniska korozji. Inną ważną cechą systemów ogrodzeniowych jest możliwość ich mycia – czas żniw, koszenia traw czy oczyszczania rowów sprawiają, że w kratach ogrodzeń mogą gromadzić się zabrudzenia. Powierzchnie o niskiej przyczepności brudu mogą znacznie ułatwić utrzymanie ogrodzenia w czystości.

Dobre ogrodzenie powinno się łatwo się montować. Posesje rolników to duże tereny, które wymagają szybkiej instalacji, zwłaszcza, że wielu rolników decyduje się na zamontowanie ogrodzenia samodzielnie. Ważne jest także podejście projektowe, by zamontować rozwiązanie dostosowane do szerokości maszyn rolniczych. Jeśli rolnik posiada w swojej flocie wyjątkowo duże pojazdy (jak siewniki czy kombajny zbożowe z hederami nawet do kilkunastu metrów szerokości), ważne by rozważyć ofertę przesuwnych bram przemysłowych. Takie osiągają nawet do 16 metrów, a jeśli zestawimy je razem – nawet do 24 metrów.

Dodatkowo, warto zainwestować w solidną bramę, która otworzy się nie tylko szeroko, ale i szybko. Mechanizmy automatyczne, takie jak siłowniki do bram, mogą znacznie ułatwić codzienną pracę, pozwalając na wygodne wjazdy i wyjazdy. Dobrze postawić jednak na sprawdzonego dostawcę, bowiem w przypadku bram wjazdowych (przesuwnych, dwuskrzydłowych czy składanych w pełni automatycznych bądź tych otwieranych ręcznie), liczy się trwałość systemów zawiasów i mocowań, a także ich żywotność – wszystko to ma wpływ na szybkość wjeżdżania na posesję i wyjeżdżania z niej, a w czasie zbiorów może to powtarzać się wielokrotnie w ciągu dnia. 

Na koniec warto wspomnieć o funkcjonalności montażowej, dostosowanej do specyfiki terenu. Na nierównych, pagórkowatych terenach najlepiej sprawdzają się elastyczne ogrodzenia, które można łatwo dopasować do kształtu działki. Należy również zwrócić uwagę na możliwość modułowego rozszerzania ogrodzenia, co pozwoli na jego adaptację do zmieniających się potrzeb gospodarstwa.

image
FOTO: Wiśniowski

System ogrodzeniowy dla rolnika – panele kratowe czy ogrodzenia panelowe?

Świetnym rozwiązaniem jest połączenie ogrodzenia kratowego zbudowanego z paneli VEGA 2D lub VEGA 3D oraz poszczególnych elementów ogrodzeń posesyjnych marki WIŚNIOWSKI: segmentów, bram wjazdowych przesuwnych bądź składanych czy też furtek i słupów ogrodzeniowych. To gwarancja trwałości i bezpieczeństwa, ale także stylowe uzupełnienie wizerunku posesji. Dość często spotykanym rozwiązaniem jest wykorzystanie paneli jako uzupełnienie ogrodzenia posesyjnego, szczególnie często z tyłu i z boku posesji, gdzie jego wygląd nie jest tak istotny. Dodatkowo panele kratowe są także dość korzystnym cenowo rozwiązaniem dla rolnika, który zazwyczaj zabezpiecza olbrzymie tereny. Staje się to dziś coraz powszechniejsze, w dobie kradzieży czy podpaleń. Ogrodzenie zapewnia bezpieczeństwo dobytku – już nie tylko maszyn czy zwierząt, ale i uprawianych warzyw, owoców, krzewów czy kwiatów.

Ogrodzenia panelowe kratowe są nieco droższym rozwiązaniem niż siatka ogrodzeniowa, jednak dużo bezpieczniejszym. Dopełniają estetykę terenu i zwiększają jego prestiż, dodatkowo zapewniają dużo większą ochronę dorobku. Na rynku dostępne są panele ogrodzeniowe bez przetłoczeń oraz z przetłoczeniami. Panele VEGA 2D i VEGA 2D Super WIŚNIOWSKI posiadają podwójne wzmocnienie poziome z drutu o większej średnicy, który zapewnia wysoką sztywność i trwałość konstrukcji. Specjalna konstrukcja paneli 3D z przetłoczeniami sprawia, że są one odporne na podmuchy wiatru, odkształcenia czy uszkodzenia mechaniczne, m.in. wywołane przez zwierzęta czy kolizję z maszyną rolniczą. Dodatkowo, panele kratowe VEGA B zgrzewane są punktowo z prętów stalowych pojedynczych, a dopiero potem cynkowane i malowane. To sprawia, że są świetnie zabezpieczone przed korozją, wilgocią i można je często myć.

To, co wyróżnia ogrodzenia posesyjne WIŚNIOWSKI to możliwość zupełnego dopasowania ich do indywidualnych potrzeb każdego właściciela posesji, zarówno pod względem estetycznym, jak i funkcjonalnym. WIŚNIOWSKI daje możliwość wyboru jednej z ośmiu kolekcji ogrodzeń stalowych (to ponad 80 wzorów!): Home Inclusive, Modern, Lux, Classic, Basic, Style, Vario i Premium lub dziewięciu zupełnie nowych modeli aluminiowych w popularnych kolekcjach: Home Inclusive, Modern oraz Classic. Dodatkowo technologie cynkowania ogniowego lub galwanicznego oraz malowanie proszkowe sprawiają, że wyroby WIŚNIOWSNI są wyjątkowo solidne i trwałe.

Uzyskaj nawet do 100 tys. zł dofinansowania 

Obecnie rolnicy mogą otrzymać dofinansowanie na realizację inwestycji zapobiegających rozprzestrzenianie się ASF. Nabór wniosków trwa do 2 sierpnia. Środki mogą zostać przeznaczone m.in. na zakup urządzeń do dezynfekcji, budowy magazynu do przechowywania słomy i silosów na paszę, a także na postawienie ogrodzenia. Aby skorzystać z programu należy posiadać nieruchomość i mieć zarejestrowaną na jej terenie chów lub hodowlę co najmniej 50 świń bądź też 27 zwierząt metodami ekologicznymi oraz posiadać numer identyfikacyjny w ewidencji producentów.  Jeżeli natomiast chodzi o samo ogrodzenie, to musi ono spełniać dodatkowe wymogi: mieć co najmniej 1,5 m wysokości, podmurówkę, a bramy i furtki powinny być zamykane. Wnioski można składać za pomocą Platformy Usług Elektronicznych Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. 

www.wisniowski.pl

POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
25. grudzień 2024 00:16