StoryEditor

Państwo dopłaci rolnikowi 70 proc. do ubezpieczeń upraw i zwierząt

Jesienią szykują się zmiany w zasadach ubezpieczenia upraw i zwierząt gospodarskich. Czego mogą spodziewać się rolnicy po ich wejściu w życie?
17.07.2024., 18:58h

W odpowiedzi na jedną z interpelacji poselskich ministerstwo rolnictwa poinformowało, że trwają prace nad nowelizacją ustawy o ubezpieczeniach upraw rolnych i zwierząt gospodarskich.

Co się zmieni w ubezpieczeniach dla rolników?

Do rozpatrzenie przez Stały Komitet Rady Ministrów przedłożony został  projekt w którym zaproponowano:

  • rozszerzenie katalogu upraw, do których będą stosowane z budżetu państwa dopłaty do składek ubezpieczenia płaconych przez producentów rolnych o:  słonecznik, facelię, len, konopie włókniste, bobowate drobnonasienne, rośliny zielarskie i gorczycę oraz doprecyzowano uprawę gryki jako zboża oraz soi jako rośliny z rodziny bobowatych mieszczących się w dotychczasowym katalogu upraw,
  • podniesienie maksymalnej wysokości dopłat z budżetu państwa do składki producenta rolnego z tytułu ubezpieczenia upraw i zwierząt gospodarskich z 65% do 70%.

Jednocześnie ministerstwo rolnictwa zaznaczyło, że zgodnie z wytycznymi Komisji Europejskiej w sprawie pomocy państwa intensywność pomocy nie może przekroczyć 70% kosztów składki ubezpieczeniowej.

Ważne zmiany ubezpieczeń dla sadowników

Ponadto w odpowiedzi na zgłaszane przez rolników postulaty dotyczące zniesienia barier w ubezpieczeniu upraw sadowniczych, w celu zwiększenia dostępności ubezpieczeń dla producentów rolnych, w projekcie ustawy zaproponowano:

  • zwiększenie dla ubezpieczanych upraw drzew i krzewów owocowych oraz truskawek stawek taryfowych, do których stosowane będą dotacje z wartości 9%, 12%, 15% sumy ubezpieczenia do 20%, 22% i 25% sumy ubezpieczenia,
  • wprowadzenie fakultatywnej franszyzy redukcyjnej do wysokości nie większej niż 35% sumy ubezpieczenia w przypadku  ubezpieczania upraw drzew i krzewów owocowych oraz truskawek.

Nie będzie rozszerzenia systemu ubezpieczeń

Jednocześnie resort rolnictwa wykluczył możliwość dopłat do ubezpieczenia się od strat wyrządzonych przez dzikie zwierzęta.

- Przepisy ustawy z dnia 7 lipca 2005 r. o ubezpieczeniach upraw rolnych i zwierząt gospodarskich nie przewidują stosowania  z budżetu państwa dopłat do składek ubezpieczenia od strat w uprawach rolnych spowodowanych przez  dziko żyjące zwierzęta – stwierdził wiceminister rolnictwa Stefan Krajewski.

Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
14. grudzień 2024 10:40