StoryEditor

Pieniądze na zakup maszyn chroniących klimat i środowisko. Czy ARiMR wydłuży nabór wniosków o miesiąc?

ARiMR od 23 października przyjmuje od rolników wnioski o przyznanie pomocy na Inwestycje przyczyniające się do ochrony środowiska i klimatu. Planowo nabór kończy się w środę 20 listopada. Wielu rolników czeka jeszcze w kolejce u doradców. Czy Agencja wydłuży termin?

19.11.2024., 16:49h

Nabór wniosków w ramach interwencji  I.10.4 Inwestycje przyczyniające się do ochrony środowiska i klimatu realizowany jest w ramach Planu Strategicznego dla Wspólnej Polityki Rolnej na lata 2023-2027. Zainteresowanie rolników tym programem jest bardzo duże. Do 19 listopada br. złożonych zostało 14,5 tys. wniosków. Obecna koperta finansowa pozwala na sfinansowanie niecałych 5 tys. wniosków, ale rolnicy liczą, że podobnie jak w przypadku ostatniego naboru wniosków na inwestycje w rolnictwo 4.0 z 2023 roku pula pieniędzy zostanie docelowo zwiększona.

ARiMR wydała komunikat w sprawie naboru wniosków

Dzień przed upływem terminu składania wniosków o przyznanie pomocy na inwestycje przyczyniające się do ochrony środowiska i klimatu Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa na swojej stronie internetowej opublikowała komunikat mówiący, że 20 listopada mija ostateczny termin naboru. Można to interpretować jednoznacznie – ARiMR nie planuje wydłużenia terminu, na co liczyli rolnicy. Z kraju płyną jeszcze informacje od doradców, którzy sygnalizują, że rolnicy czekają jeszcze w kolejce do wypełnienia i złożenia wniosku przez Platformę Usług Elektronicznych. Ale pojawiło się światełko w tunelu dla tych, którzy jeszcze nie zdążyli złożyć wniosku o przyznanie pomocy na zakup maszyn i urządzeń przyczyniających się do ochrony klimatu i środowiska.

image

Jak przygotować wniosek do ARiMR aby zwiększyć szansę na dofinansowanie? Odpowiada Agata Stachowiak

KRIR apeluje do ministra: Wydłużyć nabór o jeden miesiąc!

We wtorkowe popołudnie 19 listopada do gry wkroczyła Krajowa Rada Izb Rolniczych, która złożyła w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi wniosek o wydłużenie terminu naboru wniosków o pomoc w ramach Planu Strategicznego WPR 2023–2027 dla interwencji I.10.4, dotyczącej inwestycji przyczyniających się do ochrony środowiska i klimatu.

- Interwencja ta, mająca kluczowe znaczenie dla wspierania działań chroniących środowisko w sektorze rolnictwa, spotkała się z dużym zainteresowaniem wśród rolników. Wskazuje to na wysoką świadomość i zaangażowanie środowiska rolniczego w kwestie ochrony środowiska oraz przeciwdziałania zmianom klimatycznym. Niemniej jednak, w związku  z krótkim okresem naboru i wymagającą dokumentacją aplikacyjną, znaczna liczba zainteresowanych nie była w stanie przygotować pełnych i poprawnych wniosków w wyznaczonym czasie – pisze Zarząd KRIR w piśmie do ministra Czesława Siekierskiego.

Podkreślając kluczowe znaczenie Interwencji I.10.4. dla realizacji celów zrównoważonego rozwoju oraz konieczność zapewnienia równego dostępu do środków wsparcia dla wszystkich rolników KRIR apeluje o wydłużenie terminu naboru wniosków.

- Zarząd Krajowej Rady Izb Rolniczych postuluje wydłużenie terminu naboru o co najmniej jeden miesiąc. Wydłużenie terminu umożliwi większej liczbie rolników wypełnienie wymagań formalnych i merytorycznych, zwiększając tym samym efektywność realizacji tego programu wsparcia – czytamy w liście KRIR do szefa resortu rolnictwa.

Ponieważ ten wniosek wpłynął do MRiRW dziś po południu, to ewentualną decyzję resortu poznamy zapewne dopiero jutro. Jeżeli ministerstwo rolnictwa nie przychyli się do wniosku KRIR, to nabór wniosków za pośrednictwem PUE zakończy się 20 listopada o północy. Wówczas kto nie zdąży złożyć wniosku, ten z pewnością nie skorzysta z tego wsparcia. Kolejny nabór zapewne nieprędko.

image

Jakie dofinansowanie w 2024 r. i 2025 r. na zakup maszyny rolniczej?

Kto może się ubiegać o pieniądze na ochronę klimatu i środowiska?

Przypomnijmy, że o wsparcie w ramach interwencji I.10.4, dotyczącej inwestycji przyczyniających się do ochrony środowiska i klimatu mogą się starać indywidualni rolnicy oraz ich grupy, składające się z co najmniej trzech osób, które planują inwestycję zbiorową na rzecz swoich gospodarstw.

Zgodnie z przepisami, zawarta przez nie umowa nie może dotyczyć okresu krótszego niż 7 lat (od złożenia wniosku o przyznanie pomocy). Przyszli beneficjenci powinni użytkować nie więcej niż 300 ha, a prowadzona przez nich działalność nie służy wyłącznie celom naukowo-badawczym. Oprócz tego wymagane jest ukończenie specjalistycznego szkolenia prowadzonego przez Ośrodki Doradztwa Rolniczego lub zobowiązać się do jego ukończenia przed złożeniem wniosku o płatność.

Pomoc będzie przyznawana, jeżeli rolnik spełnia m.in. następujące warunki:

1) jest posiadaczem gospodarstwa, które ma powierzchnię UR nie większą niż 300 ha;

2) prowadzi w gospodarstwie działalność rolniczą w zakresie produkcji roślinnej lub zwierzęcej i działalność ta nie jest prowadzona wyłącznie w celach naukowo–badawczych -

powyższe warunki muszą być spełniane co najmniej od dnia złożenia wniosku o przyznanie pomocy;

3) w dniu złożenia wniosku o przyznanie pomocy ma ukończone 18 lat – w przypadku osoby fizycznej lub wspólnika spółki cywilnej będącego osobą fizyczną;

4) posiada numer identyfikacyjny w ewidencji producentów, nadany w trybie przepisów o krajowym systemie ewidencji producentów, ewidencji gospodarstw rolnych oraz ewidencji wniosków o przyznanie płatności;

5) odbył szkolenie przeprowadzone przez wojewódzkie ośrodki doradztwa rolniczego z zakresu „Zrównoważonego gospodarowania zasobami naturalnymi, takimi jak woda, gleba, powietrze, klimat” w kontekście wdrażania interwencji PS WPR na lata 2023–2027 Inwestycje przyczyniające się do ochrony środowiska i klimatu przed dniem złożenia wniosku o przyznanie pomocy lub zobowiąże się do jego odbycia przed dniem złożenia wniosku o płatność.

image

Dotacje na ochronę klimatu i środowiska z ARiMR. Czy ojciec może z nich skorzystać jeśli planuje przekazanie gospodarstwa synowi?

Co rolnik może kupić w ramach naboru wniosków na tzw. OSiK?

Opublikowany przez ARiMR katalog inwestycji, na które można otrzymać wsparcie jest szeroki i obejmuje m.in.:

  • budowę lub przebudowę płyt do gromadzenia i przechowywania nawozów naturalnych stałych, a także zbiorników do przechowywania nawozów naturalnych płynnych;
  • budowę lub zakup zbiorników i urządzeń do poprawy gospodarowania wodą;
  • zakup programów komputerowych, aplikacji, urządzeń wspierających i optymalizujących proces podejmowania decyzji produkcyjnych;
  • zakup maszyn i urządzeń rolniczych m.in. do: stosowania nawozów mineralnych lub naturalnych, kompostu, produktów pofermentacyjnych; ochrony roślin; siewu; uprawy gleby; pielęgnacji i zbioru biomasy z trwałych użytków zielonych.

Należy wiedzieć, że w przypadku grupy rolników wsparcie może być przyznane wyłącznie na zakup maszyn lub urządzeń rolniczych albo na inwestycje niematerialne, np. nabycie licencji.

image

Dotacje na inwestycje w ochronę klimatu i środwiska: Czy rolnik może otrzymać zaliczkę z ARiMR?

Ile pieniędzy można dostać za inwestycje w ochronę klimatu i środowiska?

Zgodnie z przepisami, maksymalna wysokość pomocy przysługująca indywidualnemu rolnikowi w całym okresie realizacji PS WPR na lata 2023-2027 wynosi 200 tys. zł. Wsparcie przyznaje się w dwóch formach.

Pomoc przyznaje się:

1) w formie:

a) zryczałtowanej ustalonej według kosztów jednostkowych – w przypadku budowy nowych zbiorników/płyt do przechowywania nawozów naturalnych;

b) refundacji części kosztów kwalifikowalnych poniesionych przez beneficjenta – w przypadku pozostałych inwestycji oraz kosztów ogólnych.

2) w wysokości:

a) do 65% kwoty stanowiącej sumę:

 iloczynów kosztów jednostkowych budowy nowych zbiorników/płyt do przechowywania nawozów naturalnych, oraz odpowiednio pojemności zbiornika do przechowywania nawozów naturalnych płynnych lub powierzchni płyty do gromadzenia i przechowywania nawozów naturalnych stałych,

 kosztów kwalifikowalnych – w przypadku pozostałych rodzajów inwestycji,

 kosztów ogólnych stanowiących nie więcej niż 10% sumy iloczynów kosztów jednostkowych oraz pozostałych kosztów kwalifikowalnych,

b) do 80% kosztów kwalifikowalnych w przypadku grupy rolników - na zakup maszyn lub urządzeń wykorzystywanych do produkcji rolniczej oraz na inwestycje niematerialne.

oprac. bcz na podst. ARiMR i KRIR

Bartłomiej Czekała
Autor Artykułu:Bartłomiej Czekała Dyrektor Działu Rozwoju Cyfrowego i Produktów Cyfrowych
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
19. grudzień 2024 19:00