StoryEditor

Plan nawożenia 2024: Czy faktura za wapno jest wymagana?

Plan nawożenia to niezbędny dokument w procesie aplikacyjnym o dopłaty bezpośrednie. Czy faktura za wapno to obowiązek? Eksperci odpowiadają na nurtujące rolników pytania.
25.04.2024., 10:48h

W bieżącym roku rolnicy powinni zwrócić szczególną uwagę na kilka istotnych modyfikacji w procesie ubiegania się o dopłaty bezpośrednie. Podczas webinarium pt. „Dopłaty bezpośrednie i finansowanie rolnictwa. Co czeka rolników w 2024 roku?” eksperci Agata Stachowiak i Grzegorz Ignaczewski szczegółowo omówili najistotniejsze aspekty nowych przepisów.

Opracowanie planu nawożenia i jego znaczenie

Podczas sesji pytań i odpowiedzi poruszono kwestię ekoschematu związanego z opracowaniem i przestrzeganiem planu nawozowego, w tym wapnowania. Zgodnie z obowiązującymi regulacjami rolnik jest zobowiązany do posiadania wyników badań gleby, stworzenia planu nawożenia, dokumentu potwierdzającego zakup nawozów oraz rejestru zabiegów agrotechnicznych.

Zobacz też: Pobieranie prób gleby na zawartość azotu

Wymagana dokumentacja powinna być kompletna przed określonymi terminami: dla roślin ozimych do 30 września, a dla roślin jarych – do 25 dnia po zakończeniu składania wniosków o płatności bezpośrednie.

Czy potrzebne jest dostarczenie faktury?

W odniesieniu do wymogów dokumentacyjnych pojawia się zagadnienie faktury za wapno. Jak wyjaśniła Agata Stachowiak, nie istnieje jednoznaczny przepis nakazujący dostarczenie faktury za wapno do ARiMR.

- Przepisy rozporządzenia mówią o tym, że rolnik musi posiadać dokument potwierdzający zakup nawozu wapniowego, określający nabywcę i ilość zakupionego nawozu. Nie ma jednak wymogu dostarczania tego dokumentu do Agencji – potwierdził Grzegorz Ignaczewski i dodał, że w sytuacji kontroli dokument ten podlega weryfikacji przez ARiMR.

Mimo że zasady dotyczące dopłat bezpośrednich i ekoschematów w 2024 roku nie odbiegają znacząco od tych z roku 2023, to wprowadzone modyfikacje są istotne dla rolników. Znajomość aktualnych wymagań i terminów jest kluczowa dla efektywnego ubiegania się o środki. Webinarium z 10 kwietnia dostarczyło ważnych wskazówek, które ułatwią rolnikom przygotowanie do nadchodzącego sezonu.

image

„Nie możemy zlikwidować produkcji rolnej”. Niemieccy i polscy rolnicy potrzebują innej polityki rolnej

Oprac. mkh

Maria Khamiuk
Autor Artykułu:Maria Khamiukdziennikarz, współpracownik PWR Online
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
21. grudzień 2024 13:49