StoryEditor

Rozwój małych gospodarstw 2024: czy warto? Ekonomika dla rolnika #2 [VIDEO PODCAST]

Dzisiaj tj. 25.07 br. rusza nabór na dofinansowanie w ramach wsparcia na Rozwój małych gospodarstw w ramach PS dla WPR na lata 2023-2027. Jakie warunki trzeba spełnić, aby uzyskać kwotę wysokości 120 tys. zł?

Wraz z Grzegorzem Ignaczewskim ekspertem dr. funduszy unijnych, który jest gościem naszego drugiego już odcinka videopodcastu Ekonomika dla rolnika, podpowiadamy jakie gospodarstwa mogą się ubiegać o wsparcie na Rozwój małych gospodarstw. 

Rozwój małych gospodarstw

Odpowiemy na takie pyatnia, jak:

  • jakie warunki trzeba spełnić, aby uzyskać kwotę wysokości 120 tys. zł w ramach tego wsparcia,
  • ile trzeba mieć punktów i jak je zdobyć.
  • Nasz ekspert podpowie także na jaki cel można przeznaczyć pieniądze z tego dofinansowania.

Zobacz także: Premia dla młodego rolnika, a praca za granicą

- Dzisiaj spotykamy się nie bez powodu, ponieważ będziemy mówić o finansowaniu i o wsparciu dla małych gospodarstw – dr Maria Walerowska.

- Wsparcie dla małych gospodarstw to jest temat, który interesuje rolników od wielu lat, przez różne formy wsparcia już przebrnęliśmy. Począwszy od pomocy dla gospodarstw nisko towarowych, poprzez restrukturyzację małych gospodarstw z poprzedniego PROW, no i w końcu w ramach Rozwoju małych gospodarstw, czyli zupełnie nowa odsłona pomocy dla małych gospodarstw – odpowiada Grzegorz Ignaczewski.

- No właśnie, nabór startuje dzisiaj 25 lipca i w tej kwestii się dzisiaj spotykamy, aby odpowiedzieć na najważniejsze pytania. Myślę, że oboje się zgodzimy, że taki rodzaj dofinansowania oczywiście jest to zastrzyk gotówki, natomiast trzeba sobie powiedzieć wprost, że nie można na tym opierać stabilności finansowej gospodarstwa prawda? - pyta dr Walerowska.

- Oczywiście na jednorazowej pomocy w ramach Rozwoju małych gospodarstw nie oprzemy i nie zbudujemy całej stabilności finansowej gospodarstwa, aczkolwiek myślę, że tutaj ważny jest pomysł na samo gospodarstwo i produkt, który chcemy oferować. Jeżeli np. dysponujemy małym gospodarstwem, które specjalizuje się produkcją żywności ekologicznej, czy przetwarza żywność w ramach RHD, a ten nabór jest właśnie kierowany do tej grupy gospodarstw, to da się zarobić przyzwoite pieniądze także i z tego małego gospodarstwa.

Dla kogo wsparcie w ramach Rozwoju małych gospodarstw? 

- W takim razie zacznijmy od pierwszego pytania. Dla kogo jest to wsparcie, do kogo jest skierowane? - pyta dr Maria Walerowska.

- Przede wszystkim dla rolników prowadzących faktycznie działalność rolniczą i jest to działalność rolnicza, która pozwala uzyskać przychody, ponieważ musimy udokumentować uzyskanie przychodów na poziomie minimum 5 tys. złotych w okresie bazowym. Poza tym musi się wpisywać w kryterium wielkości ekonomicznej – odpowiada Grzegorz Ignaczewski.

Jaka wielkość gospodarstwa i jakie warunki dokładnie trzeba spełnić, aby móc skorzystać z dofinansowania na Rozwój małych gospodarstw? Obejrzyj nasz cały Video Podcast! 

Patrycja Bernat
Autor Artykułu:Patrycja Bernat
Redaktorka portalu topagrar.pl, specjalistka ds. rynku nawozów i uprawy roślin
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
Maria Walerowska
Autor Artykułu:Maria Walerowska
zastępca redaktora naczelnego, szef działu Uprawa
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
Grzegorz Ignaczewski
Autor Artykułu:Grzegorz Ignaczewski

redaktor „top agrar Polska”, ekonomista, specjalista w zakresie dopłat bezpośrednich, PROW i ekonomiki gospodarstw.

Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
25. lipiec 2024 17:04