StoryEditor

Płatność dla małych gospodarstw zamiast dopłat i ekoschematów. Kto dostanie 225 euro do 1 ha?

Ciąg dalszy zmian w zasadach przyznawania dopłat bezpośrednich na 2024 rok. Pisaliśmy już o dopłacie za ugorowaniu gruntów jako dobrowolnym ekoschemacie. Ale Komitetu Monitorujący PS WPR podjął także uchwałę w sprawie przyznania płatności dla małych gospodarstw, która zastępuje wszystkie inne rodzaje płatności bezpośrednich, w tym ekoschematy.
08.04.2024., 18:30h

W wydanym dziś komunikacie MRiRW poinformowało, że Komitet Monitorujący Plan Strategiczny dla Wspólnej Polityki Rolnej na lata 2023-2027 przyjął uchwałę wprowadzającą, jeszcze w 2024 r., płatności dla małych gospodarstw. Ma ona zastąpić wszystkie inne rodzaje płatności bezpośrednich, w tym ekoschematy.

Dla kogo płatność dla małych gospodarstw?

Płatności dla małych gospodarstw wprowadza Uchwała Komitetu nr 66 i ma ona zostać wdrożona na lata 2024-2027. Warunki przyznania płatności będą zbliżone do obowiązujących w odniesieniu do kampanii 2023 r. To oznacza, że mogą z niej skorzystać gospodarstwa o powierzchni do 5 ha użytków rolnych.

image

Dopłaty 2024 - coraz mniej czasu na złożenie wniosku. Masz pytania? Zapisz się na nasze webinarium!

Ile wyniesie stawka płatności dla małych gospodarstw?

Jak informuje MRiRW, stawka tej płatności ma wynieść 225 EUR/ha. Zastępuje wszystkie inne rodzaje płatności bezpośrednich, w tym ekoschematy. Ale nie oznacza to, że rolnik korzystający z tej płatności nie może otrzymać więcej pieniędzy dla swojego gospodarstwa do 5 ha użytków rolnych. Jak to jest możliwe?

Dodatkowo małe gospodarstwa otrzymają UPP

Otóż, jak wyjaśnia resort rolnictwa, rolnicy ubiegający się o płatność dla małych gospodarstw będą mogli wnioskować także o przyznanie przejściowego wsparcia krajowego (tj. Uzupełniającej Płatności Podstawowej oraz płatności niezwiązanej do tytoniu – jeżeli spełniają warunki przyznania tej płatności) oraz płatności obszarowych w ramach II filaru WPR (tj. płatności ONW, płatności ekologicznych, płatności rolno-środowiskowo-klimatycznych, płatności zalesieniowych).

- Dzięki zastosowaniu tego rozwiązania rolnicy gospodarujący na niewielkich areałach będą mogli uzyskać wsparcie w uproszczonej formie, niewymagającej od nich spełniania wszystkich warunków określonych dla innych płatności - czytamy w komunikacie MRiRW.

Nowe płatności już obowiązują?

Chociaż kampania przyjmowania wniosków o dopłaty bezpośrednie za 2024 rok już trwa, to - jak informuje resort rolnictwa - możliwość zastosowania płatności dla małych gospodarstw wymaga jeszcze akceptacji ze strony Komisji Europejskiej.

Tymczasem do 8 kwietnia br. do ARiMR przez aplikację eWniosekPlus wpłynęło już ponad 85 tys. wniosków o przyznanie dopłat bezpośrednich i ekoschematów za 2024 rok.

image

Dopłaty i ekoschematy 2024: Znamy stawki za ugorowanie gruntów rolnych!

Bartłomiej Czekała
Autor Artykułu:Bartłomiej Czekała Dyrektor Działu Rozwoju Cyfrowego i Produktów Cyfrowych
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
21. listopad 2024 21:11