Na koniec drugiego półrocza 2022 r. cena gruntu rolnego w Polsce wyniosła 59,3 tys. złotych. To rekord i wzrost o 6 tys. w porównaniu z rokiem 2021. Takie dane podał GUS.
Po ile jest 1 hektar ziemi w Ukrainie? Nie jest sekret, że tamtejsze grunty są bardzo dobrej jakości i pozwalają uprawiać prawie wszystko. Ukraińska ziemia wreszcie stała się towarem (stała się przedmiotem obrotu wewnętrznego) w lipcu 2021 roku. Mimo, że kupować grunty rolną mogą tylko obywatele ukraińscy, ceny szybko poszybowały w górę.
Na początku października średnia cena 1 hektara ziemi rolnej w Ukrainie wnosiła 37 208 hrywien (4,6 tys. złotych). Ten wskaźnik został sporządzony na podstawie analizy 101 tysięcy umów kupna-sprzedaży zawartych na obszarze o łącznym rozmiarze 236 tys. ha.
Cena jednak nie jest równa w całym kraju nad Dniestrem i Dnieprem. W jakich regionach ziemia kosztuje najwięcej? Są to regiony centralnej i zachodniej Ukrainy:
- obwód iwano-frankowski - 189,7 tys. hrywien za 1 ha (23,2 tys. złotych);
- obwód kijowski – 105 tys. hrywien (12,8 tys. złotych);
- obwód lwowski – 69 tys. hrywien (8,4 tys. złotych);
- obwód żytomierski – 46,7 tys. hrywien (5,7 tys. złotych);
- obwód winnicki – 45,5 tys. hrywien (5,5 tys. złotych).
Na cenę gruntów rolnych mocno wpłynęła okupacja rosyjska. Na terenach objętych działaniami wojennymi cena ziemi jest trudna do oszacowania. Poza tym Rosjanie uciekając zaminowali pola, sprzęt rolniczy i drogi polne. Na rozminowanie i umożliwienie ukraińskim rolnikom dostępu do pola potrzebne są miliony dolarów i miesiące, których rolnicy nie mają.
Marek Sztejer