StoryEditor

Podmioty skupujące będą wpłacały mniej pieniędzy na FOR? Co z wypłatami rekompensat dla rolników?

Rolnicy, którzy nie otrzymali zapłaty za sprzedane produkty rolne podmiotom skupującym, mogli złożyć wniosek o wypłatę rekompensaty, którą zapewniała ustawa Funduszu Ochrony Rolnictwa. Teraz jednak Minister rolnictwa zapowiada zmiany w funkcjonowaniu FOR i pod naciskiem przetwórców, wpłacana przez nich składka ma zostać pomniejszona.

23.07.2024., 11:13h

W wykazie prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów pojawiła się zapowiedź nowelizacji ustawy o zmianie ustawy o Funduszu Ochrony Rolnictwa.

Jak działa Fundusz Ochrony Rolnictwa?

Ustawa o Funduszu Ochrony Rolnictwa z maja zeszłego roku umożliwia wypłatę rolnikom rekompensat ze środków zgromadzonych na rachunku Funduszu w przypadku braku zapłaty za sprzedane produkty rolne podmiotom skupującym, które stały się niewypłacalne. Program pomocy w formie wypłat rekompensat uzyskał notyfikację w Komisji Europejskiej do końca czerwca 2024 r.

Zobacz także: Wnioski o rekompensatę z FOR: kto może ubiegać się o wsparcie?

- Podmioty skupujące oraz ich zrzeszenia i organizacje zgłaszają swoje niezadowolenie wobec nałożonych na nich ustawowych obowiązków dotyczących deklarowania, naliczania i wpłacania na rachunek Funduszu Ochrony Rolnictwa należności w kwocie 0,125% wartości skupionych produktów rolnych w cenach netto – czytamy w uzasadnieniu projektu.

Podmioty skupujące będą wpłacać mniej na rachunek funduszu? 

Dlatego ministerstwo rolnictwa proponuje w nowelizacji zmniejszenie należności z 0,125 % do 0,07% wartości skupionych produktów rolnych w cenach netto.

W projekcie zapisano także inne zmiany:

  • ograniczenie składanych deklaracji i terminu wpłacania należności na rachunek FOR do rocznych deklaracji i jednorazowych wpłat na rachunek do dnia 31 stycznia roku następnego po roku rozliczeniowym,
  • rezygnację z nakładania kar za brak złożenia deklaracji (przy jednoczesnej abolicji dla kar za nieterminowe przekazanie deklaracji za I i II kwartał 2024 r.). Sankcje w postaci kar administracyjnych będą dotyczyły wyłącznie nieprzekazania w terminie wykazów, i nieinformowania w terminie producentów rolnych ujętych w wykazach, o przekazaniu tych wykazów;
  • podwojenie odpisu na rzecz KOWR z 2,5 % do 5 % z tytułu opłacenia kosztów związanych z obsługą FOR.
  • w związku z rocznym rozliczaniem deklaracji i dokonywanych wpłat zmniejszono kwotę wolną od wpłat z dwudziestokrotności do pięciokrotności wysokości kosztów upomnienia w postępowaniu egzekucyjnym w administracji. Ta kwota należności zaliczana będzie się na poczet wpłat na Fundusz za kolejny rok, w którym wysokość kwoty należnej przekroczy pięciokrotność wysokości kosztów tego upomnienia.

image

Rolnicy dostaną ponad 27 mln zł z Funduszu Ochrony Rolnictwa

wk

Fot: Sierszeńska

Patrycja Bernat
Autor Artykułu:Patrycja Bernat Redaktorka portalu topagrar.pl, specjalistka ds. rynku nawozów i uprawy roślin
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
23. lipiec 2024 13:03