Rolniczy samorząd domaga się wprowadzenia zakazu eksportu polskich nawozów. Z danych rządu wynika, że ok. 1/3 krajowej produkcji jest kierowana na rynki zagraniczne. W 2021 r. nawozy mineralne eksportowane były głównie na Ukrainę, do Niemiec, Czech i Wielkiej Brytanii.
Ceny nawozów to temat, który od kilkunastu miesięcy wywołuje u rolników duże emocje. Cenowy marsz w górę, który rozpoczął się jesienią 2021 roku trwa do dziś z małymi wahaniami w dół lub w górę.
Nawozy nadal są bardzo drogie i rolnicy bardzo uważnie podchodzą do ich zakupu. Kilka tygodni temu krajowe nawozy, zwłaszcza azotowe staniały i na krajowym rynku miały bardziej atrakcyjne ceny od importowanych z zagranicy. Ale z ich dostępnością było w pewnym okresie ciężko, ponieważ część rodzimej produkcji trafia na eksport.
Izby rolnicze chcą zakazu eksportu polskich nawozów
- Bardzo trudna sytuacja na rynku nawozów trwa już od dawna, a ich ceny rosną w zatrważającym tempie i dodatkowo występują ogromne trudności z ich dostępnością. Zdaniem rolników zakaz eksportu nawozów, spowoduje powstrzymanie niekontrolowanego wzrostu cen – napisał Ryszard Borys prezes Dolnośląskiej Izby Rolniczej.
Pismo w tej sprawie za pośrednictwem Krajowej Rady Izb Rolniczych trafiło do ministerstwa rolnictwa. Centrala samorządu rolniczego podkreśliła, że przy obecnych cenach nawozów i brakach w zaopatrzeniu na wiosnę będą problemy z zastosowaniem właści...