StoryEditor

Polskie nawozy są eksportowane na Ukrainę, do Niemiec Czech i Wielkiej Brytanii

 Rolniczy samorząd domaga się wprowadzenia zakazu eksportu polskich nawozów. Z danych rządu wynika, że ok. 1/3 krajowej produkcji jest kierowana na rynki zagraniczne. W 2021 r. nawozy mineralne eksportowane były głównie na Ukrainę, do Niemiec, Czech i Wielkiej Brytanii.
02.01.2023., 16:01h
Ceny nawozów to temat, który od kilkunastu miesięcy wywołuje u rolników duże emocje. Cenowy marsz w górę, który rozpoczął się jesienią 2021 roku trwa do dziś z małymi wahaniami w dół lub w górę. Nawozy nadal są bardzo drogie i rolnicy bardzo uważnie podchodzą do ich zakupu. Kilka tygodni temu krajowe nawozy, zwłaszcza azotowe staniały i na krajowym rynku miały bardziej atrakcyjne ceny od importowanych z zagranicy. Ale z ich dostępnością było w pewnym okresie ciężko, ponieważ część rodzimej produkcji trafia na eksport.

Izby rolnicze chcą zakazu eksportu polskich nawozów


- Bardzo trudna sytuacja na rynku nawozów trwa już od dawna, a ich ceny rosną w zatrważającym tempie i dodatkowo występują ogromne trudności z ich dostępnością. Zdaniem rolników zakaz eksportu nawozów, spowoduje powstrzymanie niekontrolowanego wzrostu cen – napisał Ryszard Borys prezes Dolnośląskiej Izby Rolniczej.

Pismo w tej sprawie za pośrednictwem Krajowej Rady Izb Rolniczych trafiło do ministerstwa rolnictwa. Centrala samorządu rolniczego podkreśliła, że przy obecnych cenach nawozów i brakach w zaopatrzeniu na wiosnę będą problemy z zastosowaniem właści...

Pozostało 79% tekstu
Ten artykuł jest dostępny tylko dla Prenumeratorów
Zyskaj dostęp do wszystkich treści Premium i e-wydań z Prenumeratą Cyfrową lub Drukowaną. Wybierz pakiet dla siebie i korzystaj tak, jak lubisz.
Masz Prenumeratę top agrar Polska, ale nie wiesz, jak dodać numer klienta na portalu?Kliknij tu, przygotowaliśmy dla Ciebie instrukcję rejestracji.
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
22. grudzień 2024 18:16