Kwota pomocy de minimis ma wzrosnąć z 15 do 25 tys. euro rocznie, choć rada ministrów rolnictwa na jesieni 2017 r. domagała się zwiększenia pomocy do 30 tys. euro. Pieniądze powinny być dostępne już przez następne trzy lata. Oczekuje się, że latem Komisja podejmie decyzję o zwiększeniu tej puli po konsultacji z państwami członkowskimi.
De minimis to pomoc finansowa, którą państwo członkowskie może przyznać gospodarstwu bez uprzedniej zgody Brukseli. Są to głównie krótkoterminowe dotacje w latach kryzysowych, aby pomóc rolnikom w czasach kryzysu z uwagi na ograniczenia płynności.
Aby zapobiec zakłóceniom rynku, KE zamierza wprowadzić dodatkowy środek ochronny: pojedynczy sektor rolny nie powinien otrzymać więcej niż 50% całkowitej kwoty krajowej pomocy de minimis. Bruksela sugeruje powstaje centralnego rejestru, który musi być ustanowiony i wykorzystywany przez państwa członkowskie. Powinno to ułatwić monitorowanie wykorzystania i dystrybucji pomocy.
Komisja rozpoczęła także konsultacje internetowe dotyczące jej wniosku. Ankieta jest skierowana do wszystkich osób, które korzystały lub używały tego narzędzia, w tym agencji rządowych, firm i organizacji oraz osób prywatnych. Konsultacje potrwają do 16 kwietnia br.
Przypomnijmy, że ostatnia podwyżka limitu pomocy de minimis na 1 gospodarstwo rolne miała miejsce 1 stycznia 2014 roku. Wówczas Komisja Europejska zwiększyła go 7,5 do 15 tys. euro.
Opr. pł na podstawie AgE
Fot. Sierszeńska
CZYTAJ TAKŻE: Równe dopłaty bezpośrednie - czy są możliwe?
StoryEditor
Pomoc de minimis dla rolników będzie wyższa!
Szykujcie się na wyższy pułap pomocy de minimis. Ktoś powie – niewiele. Ale zawsze coś.