StoryEditor

Powrót do rolnika ryczałtowego przed emeryturą

Nasi Czytelnicy przed emeryturą, chcą wrócić do rolnika ryczałtowego. Jednak od kilku lat nie prowadzą już istotnych zakupów. US twardzi, że korekty robić trzeba od zapasów, a nie od stada zwierząt z kolei spis z natury sporządzić dzień przed zakończeniem działalności. Jak wrócić do zwolnienia z VAT przy minimalnych skutkach?
V Jolanta S. (woj. mazowieckie)
28.12.2023., 09:00h

Rolnik ryczałtowy przed emeryturą

Pytanie Czytelnika: Prowadzimy z mężem gospodarstwo z chowem trzody w cyklu zamkniętym ok. 2000 szt. tuczników rocznie. Za 2 lata przejdziemy na emeryturę i przedtem chcemy wrócić do rolnika ryczałtowego. 12 lat temu wybudowaliśmy chlewnię, a od kilku lat już nie prowadzimy żadnych istotnych zakupów za wyjątkiem jednego agregatu uprawowego. Wiemy, że od środków trwałych trzeba będzie odprowadzić korektę. Nasz US w rozmowie telefonicznej twierdzi, że trzeba robić korekty od zapasów, ale nie od stada zwierząt, a spis z natury trzeba sporządzić na dzień zakończenia działalności. Jak wrócić do zwolnienia z VAT przy minimalnych skutkach?

Zobacz także: Wypłata renty w części składkowej. Kiedy obowiązuje zawieszenie części uzupełniającej rentę?

Zasady powrotu do zwolnienia (do ryczałtu) w gospodarstwie rolnym

Z braku informacji szczegółowych skoncentrujmy się na ogólnych zasadach powrotu do zwolnienia (do ryczałtu) w gospodarstwie rolnym. Zgodnie z art. 91 ust. 7 ustawy o VAT mówi, że (korektę nalicza się) w przypadku, gdy podatnik miał prawo do obniżenia kwot podatku należnego o całą kwotę podatku naliczonego od wykorzystywanego przez siebie towaru lub usługi i dokonał takiego obniżenia, albo nie miał takiego prawa, a następnie zmieniło się prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego od tego towaru, lub usługi.

Należy podkreślić, że powrót do zwolnienia VAT (do ryczałtu) w gospodarstwie rolnym jest zmianą wykorzystania środków produkcji z przeznaczenia do czynności opodatkowanych na przeznaczenie do wykorzystywania do czynności zwolnionych. Nie jest to więc w żadnym przypadku zakończenie działalności gospodarczej podatnika czynnego VAT w rozumieniu art. 14. W analizowanym przypadku można wyróżnić następujące grupy środków produkcji (towarów w rozumieniu ustawy VAT), podlegające odmiennym zasadom korekty:

Pozostało 54% tekstu
Ten artykuł jest dostępny tylko dla Prenumeratorów
Zyskaj dostęp do wszystkich treści Premium i e-wydań z Prenumeratą Cyfrową lub Drukowaną. Wybierz pakiet dla siebie i korzystaj tak, jak lubisz.
Masz Prenumeratę top agrar Polska, ale nie wiesz, jak dodać numer klienta na portalu?Kliknij tu, przygotowaliśmy dla Ciebie instrukcję rejestracji.
V Jolanta S. (woj. mazowieckie)V Jolanta S. (woj. mazowieckie)
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
22. styczeń 2025 10:43