StoryEditor

Premia dla młodego rolnika - od kiedy liczy się staż pracy w gospodarstwie?

200 tys. zł premii z ARiMR to sporo pieniędzy, które można wykorzystać na rozpoczęcie własnej działalności rolniczej. Jednym z kryteriów ubiegania się o wsparcie jest także wykształcenie rolnicze lub staż pracy w gospodarstwie rolnym.

Podczas czerwcowego webinarium pt. "Premia dla młodego rolnika i sukcesja w gospodarstwie rolnym" trafiło do nas wiele pytań od uczestników. Jeden z nich pytał naszego eksperta Grzegorza Ignaczewskiego o kwestie związane ze stażem pracy w rolnictwie, który uprawnia do skorzystania z premii z ARiMR.

Ubezpieczenie w KRUS jako domownik

- Odnosząc się do kwestii stażu pracy w gospodarstwie i ubezpieczenia w KRUS jako domownik, od kiedy liczmy ten staż? Od 18 roku życia? Czy wcześniejszy okres ubezpieczenia też się kwalifikuje? - pytał jeden z uczestników naszego webinarium.

Zdaniem Grzegorza Ignaczewskiego staż pracy uznawany jest przez ARiMR w dwóch przypadkach.

- Za staż pracy w rolnictwie uznaje się okres, liczony do dnia złożenia wniosku o przyznanie pomocy (WOPP),w którym dana osoba podlegała ubezpieczeniu społecznemu rolników w pełnym zakresie jako rolnik lub domownik lub ubezpieczeniu społecznemu z tytułu prowadzenia działalności rolniczej w innym państwie członkowskim Unii Europejskiej albo państwie członkowskim Europejskiego Porozumienia o Wolnym Handlu (EFTA). Druga możliwość to bycie zatrudnionym w gospodarstwie na podstawie umowy o pracę, na stanowisku związanym z prowadzeniem produkcji rolnej - wyjaśnia nasz ekspert.

Na co można wydać premię dla młodego rolnika?

Przypomnijmy, że premię przyznaje się na rozpoczynanie i rozwój działalności rolniczej w gospodarstwie przez młodych rolników w zakresie wytwarzania nieprzetworzonych produktów rolnych lub przygotowania do sprzedaży nieprzetworzonych produktów rolnych wytwarzanych w gospodarstwie.

Wsparcie można przeznaczyć na inwestycje w środki trwałe oraz wartości niematerialne i prawne. Mogą to być np.:

  • inwestycje budowlane związane z budynkami lub budowlami wykorzystywanymi do wytwarzania nieprzetworzonych produktów rolnych lub przygotowania ich do sprzedaży;
  • zakup nieruchomości rolnych;
  • zakup stada podstawowego zwierząt gospodarskich;
  • inwestycje w nasadzenia trwałe w sadach i na plantacjach wieloletnich;
  • zakup nowych maszyn, urządzeń, wyposażenia, sprzętu, w tym sprzętu komputerowego, pojazdów, służących wsparciu wytwarzania nieprzetworzonych produktów rolnych lub przygotowania ich do sprzedaży;
  • zakup wartości niematerialnych i prawnych służących wsparciu wytwarzania nieprzetworzonych produktów rolnych lub przygotowania ich do sprzedaży, o przewidywanym okresie ekonomicznej użyteczności dłuższym niż 1 rok (między innymi programy komputerowe).

Bartłomiej Czekała
Autor Artykułu:Bartłomiej Czekała
Redaktor naczelny portalu topagrar.pl, dyrektor PWR online
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
Grzegorz Ignaczewski
Autor Artykułu:Grzegorz Ignaczewski

redaktor „top agrar Polska”, ekonomista, specjalista w zakresie dopłat bezpośrednich, PROW i ekonomiki gospodarstw.

Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
16. lipiec 2024 20:03