Parlament Europejski podjął decyzję o zatwierdzeniu rewizji wspólnej polityki rolnej (WPR), co stanowi znaczący krok mający na celu uproszczenie procesów administracyjnych dla rolników w Unii Europejskiej. Zmiany te są odpowiedzią na współczesne wyzwania, takie jak ekstremalne warunki pogodowe, konieczność zrównoważonego rozwoju rolnictwa, a jednocześnie fala protestów rolników w całej Europie.
Strategiczne zmiany WPR: Zmniejszenie biurokracji dla rolników
Zmienione „warunki” środowiskowe – kluczowy element rewizji – pozwolą rolnikom ubiegać się o wsparcie UE już w roku 2024. To podejście ma zachęcić do praktyk rolniczych, które są bardziej przyjazne dla środowiska i przyczyniają się do zwiększenia bioróżnorodności oraz ochrony ekosystemów.
Elastyczność w przypadku ekstremalnych warunków pogodowych jest kolejnym istotnym aspektem. Pozwala ona na większe odstępstwa od niektórych standardów WPR, co jest reakcją na coraz częstsze zjawiska takie jak susze czy powodzie, które mogą negatywnie wpływać na produkcję rolną.
Mniejsze gospodarstwa rolnicze, które często są mniej zmechanizowane i bardziej podatne na zmiany w przepisach, będą zwolnione z kontroli i kar za nieprzestrzeganie niektórych zasad. To ma wesprzeć małych producentów i ułatwić im dostosowanie się do nowych wymogów bez obawy o sankcje.
Decyzja Parlamentu Europejskiego o zatwierdzeniu przeglądu rozporządzenia w sprawie planów strategicznych WPR i rozporządzenia horyzontalnego WPR została podjęta 425 głosami za, przy 130 głosach przeciw. Tylko 33 osoby się wstrzymały od głosowania. Proces ten został przyspieszony dzięki zastosowaniu procedury pilnej, wskazując na wagę i pilność wprowadzenia zmian.
Czekamy na zatwierdzenie przepisów przez Radę
Następne kroki po zatwierdzeniu przez Parlament obejmują zatwierdzenie przez Radę. Belgijska prezydencja Rady zasygnalizowała, że jeśli Parlament Europejski zatwierdzi wniosek w formie uzgodnionej przez Specjalną Komisję ds. Rolnictwa Rady, Rada przyjmie ten sam tekst. Po zatwierdzeniu przez Radę ustawa zostanie opublikowana w Dzienniku Urzędowym UE i natychmiast wejdzie w życie.
Rewizja WPR jest krokiem w kierunku przyszłości, w której rolnictwo europejskie będzie mogło sprostać zarówno potrzebom rynku, jak i oczekiwaniom społecznym dotyczącym ochrony środowiska.
Mkh na podst. European Parliament