Płyty obornikowe - do kiedy termin?
Mimo wielu apelów, czy to instytucji rolniczych, czy samego Ministra Rolnictwa Czesława Siekierskiego do tej pory Ministerstwo Iinfrastruktury nie przedłużyło terminu na dostosowanie powierzchni lub pojemności posiadanych miejsc do przechowywania nawozów naturalnych do sugerowanej daty 2027 roku.
Zobacz także: Nowa modernizacja gospodarstw mocno okrojona. Jakie zasady i punktacja?
Dlatego na ten moment obowiązuje data 31 grudnia 2024, aby spełnić te wymogi. Za niewywiązanie się z tego punktu programu azotanowego grozi kara finansowa i to niemała.
Jaka kara za niespełnienie wymogów programu azotanowego?
Rolnicy prowadzący chów lub hodowlę zwierząt gospodarskich w liczbie mniejszej lub równej 210 DJP, zgodnie z przepisami mają czas na dostosowanie powierzchni lub pojemności posiadanych miejsc do przechowywania nawozów naturalnych do wymogów określonych w programie azotanowym w terminie do dnia 31 grudnia 2024 r.
Za przechowywanie nawozów naturalnych niezgodnie z programem azotanowym, grozi rolnikowi kara w wysokości
3 456,33 zł.
Czy w 2025roku będzie można składować obornik na gruncie?
Tak, jak odpowiada Ministerstwo Infrastruktury:
- Obowiązujący program azotanowy nie zakłada zmian w zakresie składowania obornika na gruncie po 2024 r. Nadal będzie to możliwe przez okres nie dłuży niż 6 miesięcy, przy zachowaniu środków ostrożności, o których mowa w ust. 7 rozdziału 1.4 programu azotanowego.
Bernat Patrycja
Fot: Szymańska