StoryEditor

Przechowywanie nawozów naturalnych – termin przedłużony do 2027 roku?

Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi, w odpowiedzi na wnioski KRIR o przedłużenie terminów na dostosowanie miejsc do przechowywania nawozów naturalnych, zwróciło się do Janusza Wojciechowskiego oraz Virginijusa Sinkevičiusa. Termin zostanie przedłużony?

29.07.2024., 13:57h

W zeszłym tygodniu pisaliśmy o tym, że 15 lipca br. Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi odniosło się do prośby Izby Rolniczej w Opolu, aby przedstawić obowiązujące obecnie przepisy w zakresie terminów na dostosowanie miejsc do przechowywania nawozów naturalnych.

O czym więcej można przeczytać TUTAJ: Do kiedy trzeba dostosować miejsce do przechowywania nawozów naturalnych?

Zmiana terminu

KRIR natomiast zwrócił się do Ministerstwa rolnictwa w piśmie o przedłużenie terminu na dostosowanie miejsca do przechowywania nawozów naturalnych.

12 lipca br. MRiRW skierowało pismo do komisarza UE Janusza Wojciechowskiego, a także do Komisarza ds. Środowiska, Oceanów i Rybołówstwa Virginijusa Sinkevičiusa, informując co następuje:

- Program azotanowy wskazuje, że podmioty prowadzące chów lub hodowlę zwierząt gospodarskich w liczbie mniejszej lub równej 210 Dużych Jednostek Przeliczeniowych (DJP) mają czas na dostosowanie powierzchni lub pojemności miejsc do przechowywania nawozów naturalnych do dnia 31 grudnia 2024 r. Do tego czasu mają przechowywać nawozy naturalne w sposób bezpieczny dla środowiska. Dla dużych gospodarstw - powyżej 210 DJP - termin na dostosowanie minął 31 grudnia 2022 r. W trudnej sytuacji znalazły się szczególnie gospodarstwa mniejsze tj. do 210 DJP – czytamy w piśmie.

Trudna sytuacja ekonomiczna

Gorsza sytuacja ekonomiczna wynika m.in. z konsekwencji jakie za sobą pociągnęła pandemia, wojna na Ukrainie, a także destabilizacja rynków rolnych. Dlatego jak zaznaczono w piśmie, powoduje to konieczność wydłużenia terminy na dostosowanie przez właśnie mniejsze gospodarstwa odpowiedniej powierzchni/pojemności miejsc do przechowywania nawozów naturalnych.

- W tym miejscu należy wskazać, że w latach 2010-2020 w rolnictwie w Polsce zachodziły istotne zmiany mające wpływ na sposób i skalę magazynowania nawozów naturalnych. W okresie tym nastąpiło istotne zmniejszenie liczby gospodarstw utrzymujących zwierzęta gospodarskie, w wyniku masowego rezygnowania z produkcji zwierzęcej przez gospodarstwa rolne, zwłaszcza o małej i bardzo małej liczebności stad na rzecz koncentracji produkcji zwierzęcej w gospodarstwach wielkotowarowych. Natomiast mniejsze gospodarstwa najczęściej stosują tradycyjne metody produkcji – utrzymywanie na ściółce, okresowy wypas i mniej intensywne metody produkcji – podsumowano w piśmie.

W związku tym, jeżeli kolejne gospodarstwa zaczną rezygnować z produkcji zwierzęcej, może mieć to negatywny wpływ na pogłowie zwierząt, a także nieść ze sobą konsekwencje prośrodowiskowe.

Wydłużyć termin, do 31 grudnia 2027 

- Wyrażając głębokie przekonanie, że dążymy do tych samych celów tj. ochrona środowiska i klimatu przy jednoczesnym utrzymaniu konkurencyjności europejskiego sektora rolnego, pragnę poinformować Komisję, o działaniach jakie w zaistniałych warunkach planuje w najbliższym czasie podjąć Rząd Rzeczypospolitej Polskiej – tj. wydłużyć termin, do 31 grudnia 2027 r., na dostosowanie odpowiednich powierzchni/pojemności miejsc do przechowywania nawozów naturalnych przez gospodarstwa posiadające obsadę zwierząt do 210 DJP - dodano w piśmie. 

 

Bernat Patrycja

na podst. KRIR

Fot: Sierszeńska

Patrycja Bernat
Autor Artykułu:Patrycja Bernat Redaktorka portalu topagrar.pl, specjalistka ds. rynku nawozów i uprawy roślin
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
29. lipiec 2024 15:04