StoryEditor

Pszenica i rzepak drożeją na giełdach. Co mają z tym wspólnego ropa i banany? Czekał(a) na Urbana, czyli rynkowy last minute, odc. 5 [PODCAST]

W kolejnym odcinku naszego rynkowego podcastu porozmawiamy m. in. o tym, czy ostatnie podwyżki cen pszenicy i rzepaku na giełdach to incydent, czy początek nowego trendu oraz co mają z tym wspólnego ropa i banany. Będzie też o pomocy finansowej UE dla Egiptu i eksporcie europejskiej pszenicy. Powiemy także o 100 dniach ministra Siekierskiego i nowej formule rolniczych protestów. Zachęcamy do słuchania!

KLIKNIJ PONIŻEJ I POSŁUCHAJ PODCASTU!

"Czekał(a) na Urbana, czyli rynkowy last minute" to nowy cykl podcastów Redakcji top agrar Polska. W piątym podcaście z tego cyklu redaktor naczelny topagrar.pl Bartłomiej Czekała rozmawia z rynkowym ekspertem top agrar Polska dr. Juliuszem Urbanem m. in. o tym czy ostatnie podwyżki cen pszenicy i rzepaku na giełdach to incydent czy początek nowego trendu. Będzie też o pomocy finansowej UE dla Egiptu i eksporcie europejskiej pszenicy. Powiemy także o 100 dniach ministra Siekierskiego i nowej formule rolniczych protestów.

UWAGA! Ponieważ jesteśmy tuż przed Wielkanocą, dlatego zmieniamy termin publikacji naszego podcastu, który wyjątkowo ukazuje się w czwartek, a nie jak dotychczas w piątek.

Eksport pszenicy z UE do Egiptu

Komisja Europejska obiecała specjalną pomoc finansową dla Egiptu w najbliższych latach, o czym informowaliśmy w jednym, z ostatnich podcastów. Tymczasem 2 europejskie państwa wygrały ostatni przetarg na dostawy pszenicy do Egiptu. Rozmawiamy dziś o tym, czy to uchylenie egipskich drzwi jest szansą na otwarcie ich na oścież i zdystansowanie Rosji, która dotychczas skutecznie wygrywała walkę na tym rynku. Wspomnimy też o tym dlaczego ropa naftowa i banany mają związek z cenami rzepaku.

Wzrost cen rzepaku na MATIF

​W ostatnim tygodniu ceny rzepaku wystrzeliły na giełdzie MATIF w górę. Czy to zaledwie incydent czy też początek nowego trendu rynkowego? Dr Juliusz Urban zdradza kulisy sytuacji rynkowej oraz mówi czego możemy się spodziewać w najbliższym czasie na rzepakowym rynku.

Pszenica drożeje – co będzie z cenami zbóż?

Podobnie jak w przypadku rzepaku, także ceny pszenicy poszybowały na giełdach w górę. Jak zachowują się kursy na kolejne miesiące? Relacje notowań na maj, wrzesień i grudzień bieżącego roku oraz marzec 2025 r. wyglądają optymistycznie. Z czego to wynika? Tłumaczy nasz rynkowy ekspert.  

100 dni ministra Siekierskiego i dopłaty do zbóż

W naszym podcaście skomentujemy także dorobek 100 dni ministra Czesława Siekierskiego i podległego mu ministerstwa w kontekście rozwiązywania problemów rolników spowodowanych nadmiernym importem z Ukrainy i Zielonym Ładem. Ale podamy też stawki dopłat do zbóż, które - z racji publikacji projektu rozporządzenia – są już oficjalne. Warto znać zarówno stawki, jak i terminy sprzedaży zbóż, bo te dwa elementy są dla rolnika ważne i ściśle ze sobą powiązane.

​Nowe formy rolniczych protestów

Od 4 kwietnia br. rolnicy zmieniają formę protestów. Nie będą już blokować dróg i autostrad. Zamiast tego przyjadą pod biura posłów i senatorów, by porozmawiać z nimi o swoich problemach i złożyć na ich ręce petycje. Rolnicy nie wykluczają też przywiezienia parlamentarzystom "prezentów": obornika, gnojówki czy słomy. Być może zostawienie tych "podarunków" pod biurami poselskimi będzie uzależnione od tego, czy dany poseł lub senator wyjdzie do rolników na rozmowę czy też nie.

Zachęcamy do odsłuchania całego podcastu!

 

Bartłomiej Czekała
Autor Artykułu:Bartłomiej Czekała
Dyrektor Działu Rozwoju Cyfrowego i Produktów Cyfrowych
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
Juliusz Urban
Autor Artykułu:Juliusz Urban
ekspert ds. rynku zbóż top agrar Polska, doktor agronomii UP i absolwent MBA UE we Wrocławiu, wiele lat zarządzał skupem u dużego dystrybutora, był prezesem firmy przetwórstwa rzepaku, miał także własną firmę brokerską.
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
21. listopad 2024 12:55