Jak stwierdził Eric Andrieu, europoseł sprawozdawca odpowiedzialny z rozporządzenie dotyczące wspólnej organizacji rynków, trudno rozmawiać o szczegółach reformy skoro nie znamy szczegółów finansowych. A te według niego Rada ma przedstawić najszybciej w maju 2019 roku, a porozumienie w sprawie wieloletnich ram finansowych, czyli unijnego budżetu na kolejne 7 lat spodziewane jest dopiero na sam koniec kadencji KE czyli w październiku 2019 roku.
W takiej sytuacji w Radzie nie ma woli aby decydować o ostatecznym kształcie reformy.
Parlament zasypany poprawkami
Prace nad reformą jednak trwają. Pod koniec listopada raporty na temat poszczególnych rozporządzeń zostały przedstawione w Parlamencie Europejskim. Jak można było się spodziewać, posłowie zasypali sprawozdawców poprawkami, których w sumie przedłożono ok. 10 tysięcy. Teraz trwają prace przede wszystkim nad ich przetłumaczeniem, a w styczniu ma ruszyć procedura ich sprawdzania i grupowania według zagadnień, których dotyczą.Przypuszczalnie w marcu przyszłego roku Komisja Rolnictwa Parlamentu Europejskiego będzie w stanie głosować nad ostateczną propozycją poprawek. Następnie gotowe sprawozdanie trafi pod obrady Parlamentu, który musi je zatwierdzić.
Jednak uzyskanie szybkiego porozumienia w tej sprawie i to takiego, które będzie również akceptowalne przez KE i Radę wcale nie będzie w Parlamencie łatwe. W przedstawionej opinii PE sprzeciwia się miedzy innymi cieciom w budżecie na rozwój obszarów wiejskich (II filar), a także możliwości przesuwania funduszy z II filaru na dopłaty bezpośrednie, z czego dotychczas korzystała także Polska.
Wybory opóźnią prace
Jednak już w maju czekają nas wybory do Europarlamentu. Czasu jest więc niewiele i jeśli za obecnej kadencji nie uda się osiągnąć porozumienia w tej sprawie prace na kilka miesięcy zapewne staną w miejscu. Tym bardziej, że 31 października 2019 roku kończy się kadencja obecnej Komisji Europejskiej. W takiej sytuacji brak szybkiego porozumienia w sprawie reformy WPR oznaczać będzie w praktyce powtórkę sytuacji z 2013 roku, kiedy to akty prawne regulujące WPR na lata 2014 – 2020 poznaliśmy dopiero w połowie 2013 roku, co było powodem przesunięcia o rok implementacji założeń reformy.Więcej na temat aktualnego stanu prac nad reformą WPR w kolejnym numerze „top agrar Polska”.
gi