2 lutego 2024 roku Zarząd KRIR wystąpił do resortu rolnictwa o wprowadzenie zmian w możliwości przyorywania poplonów ozimych po 1 grudnia. Tak jak w pozostałych krajach należących do Unii Europejskiej, resort rolnictwa przedstawił negatywne stanowisko.
W swojej odpowiedzi resort rolnictwa podkreśla, że zgodnie z obowiązującymi przepisami rozporządzenia w sprawie ekoschematów, w przypadku praktyki, jaką jest "Międzyplony ozime lub wsiewki śródplonowe" dokonuje się siewu międzyplonów ozimych w terminie od 1 lipca do 1 października. Międzyplony te muszą być utrzymane do co najmniej 15 lutego następującego roku, w którym został złożony wniosek o przyznanie płatności. Zaznaczyć trzeba, że po dniu 15 listopada dopuszcza się ich mulczowanie.
Termin utrzymania międzyplonów ozimych
Sam termin utrzymania międzyplonów ozimych wynika z celu określonego w Planie Strategicznym WPR na lata 2023-2027, jakim jest m.in. poprawa stanu gleby.
- Należy zaznaczyć, że praktyka Międzyplony ozime lub wsiewki śródplonowe jest integralną częścią ekoschematu Rolnictwo węglowe i zarządzanie składnikami odżywczymi, który został opracowany m.in. w odpowiedzi na potrzebę dotyczącą adaptacji rolnictwa i leśnictwa do zmian klimatu. Praktyka ta jest dobrowolna i jednocześnie najwyżej wyceniona pośród praktyk wchodzących w skład ekoschematu Rolnictwo węglowe i zarządzanie składnikami odżywczymi – przypisano jej 5 punktów na hektar powierzchni zatwierdzonej do wsparcia a stawka płatności do 1 ha wynosi 524,45 zł (2) (w ramach kampanii na 2023 r.) – czytamy w odpowiedzi.
Termin 1 grudnia jest niewystarczający
Instytut Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwa PIB uważa, że zaproponowany termin 1 grudnia jest za krótki i praktyka ta nie spełniałaby oczekiwanych rezultatów, ponieważ w skrajnych przypadkach czas trwania okrywy mógłby wynosić jedynie 50 dni.
Co więcej, wykonanie orki po 1 grudnia mogłoby nie zawsze być możliwe ze względu na;
- okrywę śnieżną,
- dużą wilgotność gleby.
- Czas wykonania zabiegu (orka) dopiero po dniu 15 lutego wydaje się słusznym rozwiązaniem, gdyż w tym czasie obserwujemy zwykle dość duże wartości względnej wilgotności powietrza, małe usłonecznienie, na ogół dość niskie temperatury powietrza - szczególnie nocą, a w związku z tym małe parowanie wody z gleby. Jest to również jeszcze okres zimowy, bowiem w warunkach Polski zima meteorologiczna trwa od 1 grudnia do 28 lutego, natomiast suszę glebową zaczynamy określać w terminie 6- dekadowym od dnia 21 marca do dnia 30 września – uzasadnia swoją decyzję resort rolnictwa.
Bernat Patrycja
na podst. KRIR
Fot: Daleszyński