Rolnictwo ekologiczne wraz z Europejskim Zielonym Ładem nabrało u nas nowego znaczenia. I choć w wielu krajach europejskich stanowi już pokaźny udział w rynku, to w Polsce wręcz brakuje surowców ekologicznych i zakładów przetwórczych. Rynek – zwłaszcza w dużych miastach – staje się coraz bardziej atrakcyjny. Czy to jest szansa dla naszych rolników?
Certyfikowana produkcja
System produkcji ekologicznej to sposób gospodarowania, ukierunkowany na podtrzymywanie samowystarczalności gospodarstwa. Produkcja odbywa się w zamkniętym obiegu, polega na wspieraniu bioróżnorodności oraz biologicznej aktywności gleby, a także kształtowaniu infrastruktury ekologicznej, dostosowanej do lokalnych warunków. Jest to jeden z bardziej unormowanych i certyfikowanych systemów w ramach UE. Rolnicy, którzy produkują w tym systemie, mają prawo do użycia logo produkcji ekologicznej. Jest to oznaczenie już rozpoznawalne przez konsumentów i pozwalające na sprzedaż produktów po wyższych cenach.
Ambitny cel KE: 25% upraw ekologicznych
Rolnictwo ekologiczne staje się jednym z ważniejszych priorytetów UE. Komisja Europejska w ramach strategii Europejskiego Zielonego Ład...