StoryEditor

Rolnicy bez KSeF. Rząd zdecydował w sprawie faktur elektronicznych

Rolnicy od dawna obawiali się wejścia w życie od lipca br. przepisów dotyczacych obowiązkowego KSeF, czyli Krajowego Systemu e-Faktur. Rząd zdecydował o zmianie terminu.
30.04.2024., 21:27h

Przypomnijmy, że obowiązkowy KSeF miał wejść w życie 1 lipca br. na mocy ustawy z dnia 16 czerwca 2023 r. o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz niektórych innych ustaw. Mieli nim zostać objęci wszyscy czynni podatnicy VAT, w tym oczywiście rolnicy. Tak się jednak nie stanie.

Audyt wykazał błędy krytyczne KSeF

Jak wykazał audyt informatyczny, przeprowadzony na zlecenie Ministerstwa Finansów, w KSeF występuje szereg nieprawidłowości, w tym przede wszystkim, źle zaprojektowana architekturę IT, która wpływa na wydajność, awaryjność, bezpieczeństwo, możliwość utrzymania, dalszy rozwój systemu oraz możliwość jego odtwarzania.

Od strony zarządzania projektem wyniki audytu wskazały liczne błędy oraz zaniechania.

- System KSeF ma kluczowe znaczenie dla bezpieczeństwa obrotu gospodarczego. Jeszcze w grudniu 2023 roku moi poprzednicy zapewniali mnie, że system jest gotowy do wdrożenia 1 lipca 2024 r. Jednak decyzja o przeprowadzeniu audytu okazała się słuszna. Raport z badania zawiera kilkaset szczegółowych informacji o błędach, uwag i zaleceń do architektury, kodów źródłowych oraz bazy danych. Jako Ministerstwo Finansów jesteśmy odpowiedzialni za bezpieczne funkcjonowanie obrotu gospodarczego, dlatego na podstawie otrzymanych wyników podjęliśmy decyzję o istotnym przesunięciu terminu obowiązkowego KSeF - wyjaśnił dziś podczas konferencji prasowej Andrzej Domański, minister finansów.

Dlatego - jego zdaniem - niezbędne jest przesunięcie tej daty wejścia w życie obowiązkowego KSeF na dzień 1 lutego 2026 r.

Rusza budowa KSeF od nowa

Jak zaznacza resort finansów, sygnały o tych nieprawidłowościach pojawiły się już w pierwszej połowie 2023 r. Nie podjęto jednak wówczas właściwych działań, aby zaradzić problemowi.

- Na podstawie wyników audytu podjęliśmy decyzję o budowie architektury systemowej od początku. Wykonawca powoła zespół specjalistów od architektury IT. Dzięki pracom, które przeprowadzimy system będzie niezawodny, bezpieczny i bardziej funkcjonalny – mówi Marcin Łoboda, szef Krajowej Administracji Skarbowej.

W związku z istotnym przesunięciem terminu wdrożenia KSeF, Ministerstwo Finansów zdecydowało, że proces legislacyjny będzie podzielony na dwa etapy. W pierwszym, który zakończy się w czerwcu 2024 r., zmiany ustawowe będą dotyczyć tylko określenia nowego terminu wdrożenia obowiązkowego KSeF. Odpowiednio zostaną też przesunięte terminy dodatkowych odroczeń dotyczących: kar za błędy w KSeF, wymogu płatności z podaniem numeru KSeF (bez MPP) oraz faktur wystawianych z kasy rejestrującej. W drugim etapie, przedmiotem prac będą szczegółowe rozwiązania legislacyjne.

- Chcemy kontynuować rzetelne konsultacje z przedsiębiorcami, ale jednocześnie zakończyć prace jak najszybciej, żeby wszyscy mieli pewność co do ostatecznego kształtu systemu – wyjaśnia Łoboda.

Rząd sprząta bałagan wokół KSeF

W związku z wynikami audytu Rada Ministrów musiał przyjąć projekt ustawy nowelizującej ustawę o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz niektórych innych ustaw (UD49) przewidującego wyłącznie odroczenie daty wejścia w życie obowiązku KSeF. Zgodnie z tym projektem, obowiązek wdrożenia KSeF objąłby w jednym terminie z założenia wszystkich podatników (czynnych i zwolnionych z VAT).

Projekt zawiera ponadto odpowiednie przesunięcie terminów, zawartych w ustawie wprowadzającej KSeF, dodatkowych odroczeń obowiązków związanych z wdrożeniem KSeF.

Dotyczy to wskazania:

  • okresu przejściowego dla wystawiania faktur z kasy rejestrującej
  • odroczenia obowiązku dokonywania płatności przelewem z podaniem numeru KSeF,
  • odroczenia kar wobec podatników za błędy związane ze stosowaniem obowiązku KSeF,

W efekcie utrzymuje się dodatkowe odroczenia zawarte w ustawie zachowując półroczny okres przejściowy.

Rolnicy-płatnicy VAT i e-faktury

Jest to informacja dotycząca także rolników – w szczególności czynnych płatników podatku VAT. Założenie funkcjonowania systemu jest dość proste – kończymy z wystawianiem faktur papierowych, wszystkie dokumenty będą wystawione w postaci ustrukturyzowanych faktur elektronicznych, które od razu po wystawieniu będą trafiały do KSeF – czyli systemu Ministerstwa Finansów.

Nowy rodzaj faktury będzie wystawiany za pomocą przygotowanych przez ministerstwo darmowych narzędzi albo za pomocą programów księgowych, których producenci już dostosowują się do wymagań KSeF.

Wprowadzenie KSeF będzie sporą rewolucją pod względem obowiązków podatników, jak i bieżącej kontroli obrotu gospodarczego.

oprac. bcz na podst. MF

Bartłomiej Czekała
Autor Artykułu:Bartłomiej Czekała Dyrektor Działu Rozwoju Cyfrowego i Produktów Cyfrowych
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
23. listopad 2024 21:15