StoryEditor

Rolnicy nie będą mogli zgłaszać swoich kandydatów na attache ds. rolnych w polskich ambasadach?

Posłowie sejmowej komisji rolnictwa opowiedzieli się za odrzuceniem w pierwszym czytaniu projektu ustawy, które miała dać organizacjom rolników prawo zgłaszania do ministerstwa rolnictwa kandydatów na stanowiska attache ds. rolnych w polskich ambasadach.
15.07.2024., 08:28h

W Sejmie odbyło się pierwsze czytanie poselskiego projektu ustawy o zmianie ustawy o społeczno-zawodowych organizacjach rolników oraz niektórych innych ustaw.

- Mam przyjemność przedstawić pierwszy projekt z pakietu dwunastu ustaw, które zostały złożone przez koło Kukiz’15 klub Prawa i Sprawiedliwości oraz ostatni, który złożyliśmy z Konfederacją – mówił w Sejmie poseł Jarosław Sachajko.

 Celem ustawy jest umożliwienie organizacjom rolniczym zgłaszania ministrowi rolnictwa swoich kandydatów na stanowiska attache do spraw rolnych w polskich placówkach dyplomatycznych za granicą lub w stałych przedstawicielstwach RP przy organizacjach międzynarodowych za granicą.

Reprezentacja rolników w Brukseli

W uzasadnieniu projektu przypomina się, że krajowe organizacje rolnicze mogą przystępować do ponadnarodowych organizacji rolniczych reprezentujących interesy zawodowe rolników indywidualnych wobec instytucji Unii Europejskiej. W ramach struktur tych organizacji, a w szczególności COPA-COGECA, polskie organizacje rolnicze mogą dążyć do wypracowywania jak najkorzystniejszych dla rolników rozwiązań legislacyjnych przede wszystkim w zakresie Wspólnej Polityki Rolnej.

Współpraca tych podmiotów z polskimi placówkami dyplomatycznymi za granicą lub stałymi przedstawicielstwami Polski przy organizacjach międzynarodowych za granicą powinna rozwijać się m.in. celem pozyskiwania informacji w zakresie rolnictwa i obszarów wiejskich państwa na terenie którego taka placówka lub stałe przedstawicielstwo się znajduje. Może to znacznie ułatwić przygotowywanie przez polskie organizacje rolnicze stanowisk dotyczących unijnych projektów regulacji prawnych w obszarze rolnictwa i obszarów wiejskich. Szczególnie pomocni w tej kwestii mogą być radcy rolni, do zadań których należy m.in. monitorowanie sytuacji w rolnictwie i obszarach wiejskich danego państwa, zmian w przepisach prawnych mających wpływ na relacje Polski z danym państwem, czy identyfikowanie obszarów współpracy naukowej, naukowo-technicznej i doradczej, związanej z problematyką rolnictwa i obszarów wiejskich.

Nowe uprawienia organizacji rolników

W projekcie ustawy proponuje się, aby związki zawodowe rolników indywidualnych, społeczno-zawodowe organizacje rolników i Krajowa Rada Izb Rolniczych zgłaszały kandydatów na stanowiska attache do spraw rolnych w polskich placówkach dyplomatycznych za granicą lub w stałych przedstawicielstwach Polski przy organizacjach międzynarodowych za granicą w terminie określonym przez Dyrektora Generalnego MRiRW. Kandydaci na te stanowiska będą musieli spełnić wymagania wskazane w ogłoszeniu o naborze na dane stanowisko.

Posłowie przeciwni

Podczas dyskusji na posiedzeniu komisji rolnictwa padł wniosek, który uzyskał większość, aby odrzucić projekt ustawy w pierwszym czytaniu. Nowela trafi teraz pod obrady plenarne Sejmu.

wk

Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
21. styczeń 2025 16:52