Płatności obszarowe i realizacja ekoschematów
Krajowa Rada Izb Rolniczych w połowie sierpnia br. zwróciła się do ministra rolnictwa Czesława Siekierskiego, o zmianę przepisów, które dotyczą upraw traw na gruntach ornych w kontekście przyznawania płatności obszarowych, a także realizacji ekoschematów.
- We wniosku o płatności obszarowe w roku 2023, jak i w roku 2024 nie ma możliwości zgłoszenia uprawy jednoroczne „trawy na gruntach ornych”, zgodnie z informacją zamieszczoną na stronie MRiRW „punkty przyznawane do powierzchni gruntów ornych, z wyjątkiem gruntów ornych, na których jest prowadzona uprawa zerowa lub na których uprawiane trawy lub inne zielne rośliny pastewne - pisze we wniosku KRIR.
Praktyka: Uproszczone systemy uprawy
W praktyce rolniczej w przypadku uprawy trawy na nasiona, po jednym roku użytkowania, wchodzą w płodozmian i uprawiana jest po nich inna roślina. Dlatego też przy interpretacji, która stosowana jest przez ARiMR, rolnicy nie mają możliwości realizacji praktyki Uproszczone systemy uprawy.
- Rolnicy, którzy uprawiają trawy w siewie czystym z przeznaczeniem na materiał siewny, a roślinę następczą (np. rzepak) chcą uprawiać w systemie uprawy bezorkowej, powinni zdaniem samorządu rolniczego, mieć możliwość skorzystania z praktyki Uproszczone systemy uprawy – pisze KRIR.
Zarząd KRIR wnioskuje, aby trawy, które uprawiane są na nasiona zostały włączone jako uprawa jednorodna. Wtedy też jak zaznaczono w piśmie, przepisy odzwierciedlałyby praktykę zmianowania i rolnicy mieliby możliwość skorzystania z ekoschematu rolnictwo węglowe i zarządzenie składnikami odżywczymi praktyki Uproszczone systemy uprawy.
Bernat Patrycja
Źródło: KRIR
Fot: Envato.elements