StoryEditor

Rolnicy poszkodowani – ta uprawa nie wchodzi w ekoschematy i płatności obszarowe!

Do Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi, zwróciły się Izby Rolnicze, które wnioskują o zmianę przepisów dotyczących upraw traw na gruntach ornych. Rolnicy nie mogą realizować praktyki – Uproszczone systemy uprawy.

20.08.2024., 12:08h

Płatności obszarowe i realizacja ekoschematów

Krajowa Rada Izb Rolniczych w połowie sierpnia br. zwróciła się do ministra rolnictwa Czesława Siekierskiego, o zmianę przepisów, które dotyczą upraw traw na gruntach ornych w kontekście przyznawania płatności obszarowych, a także realizacji ekoschematów.

Zobacz także: Szkolenie z Integrowanej Produkcji – jakie są przepisy dla małżonków i jednostek organizacyjnych?

- We wniosku o płatności obszarowe w roku 2023, jak i w roku 2024 nie ma możliwości zgłoszenia uprawy jednoroczne „trawy na gruntach ornych”, zgodnie z informacją zamieszczoną na stronie MRiRW „punkty przyznawane do powierzchni gruntów ornych, z wyjątkiem gruntów ornych, na których jest prowadzona uprawa zerowa lub na których uprawiane trawy lub inne zielne rośliny pastewne - pisze we wniosku KRIR. 

Praktyka: Uproszczone systemy uprawy

W praktyce rolniczej w przypadku uprawy trawy na nasiona, po jednym roku użytkowania, wchodzą w płodozmian i uprawiana jest po nich inna roślina. Dlatego też przy interpretacji, która stosowana jest przez ARiMR, rolnicy nie mają możliwości realizacji praktyki Uproszczone systemy uprawy.

- Rolnicy, którzy uprawiają trawy w siewie czystym z przeznaczeniem na materiał siewny, a roślinę następczą (np. rzepak) chcą uprawiać w systemie uprawy bezorkowej, powinni zdaniem samorządu rolniczego, mieć możliwość skorzystania z praktyki Uproszczone systemy uprawy – pisze KRIR.

image

Jakie maszyny rolnicze można kupić z dofinansowaniem 200 tys. zł? Ponad 100 typów maszyn na liście! Jakie warunki?

Zarząd KRIR wnioskuje, aby trawy, które uprawiane są na nasiona zostały włączone jako uprawa jednorodna. Wtedy też jak zaznaczono w piśmie, przepisy odzwierciedlałyby praktykę zmianowania i rolnicy mieliby możliwość skorzystania z ekoschematu rolnictwo węglowe i zarządzenie składnikami odżywczymi praktyki Uproszczone systemy uprawy.

 

Bernat Patrycja

Źródło: KRIR

Fot: Envato.elements

Patrycja Bernat
Autor Artykułu:Patrycja Bernat Redaktorka portalu topagrar.pl, specjalistka ds. rynku nawozów i uprawy roślin
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
20. sierpień 2024 12:09