StoryEditor

Rolnik, który uprawia 80 ha (pszenica, rzepak i kukurydza) wyjdzie na zero. Czarny scenariusz tegorocznych żniw

Wielkopolska Izba Rolnicza przekalkulowała tegoroczną opłacalność w przykładowym gospodarstwie zajmującym się produkcją roślinną. Koszty znacząco przekraczają dochód. Jak to wygląda w liczbach?

31.07.2024., 10:17h

O podsumowaniu żniw w Wielkopolsce - cenach i średnich plonach w powiatach woj. wielkopolskiego pisaliśmy w ubiegłym tygodniu. Od tamtej pory wielu rolników zakończyło już zbiór. 

image

Żniwa 2024 w Wielkopolsce: jakie plony i ceny zbóż oraz zaawansowanie żniw?

- W dużej części Wielkopolski żniwa są już na końcówce – jak informują rolnicy szacunkowo 80 - 90% zbóż jest skoszonych. Warto zauważyć, że tegoroczne żniwa rozpoczęły się około 2 tygodnie wcześniej niż w roku ubiegłym. Ubiegłotygodniowe prace żniwne były bardzo intensywne ze względu na stabilną pogodę. Jak informują rolnicy tegoroczne plony są niższe o około 10 - 20% (a na słabszych glebach nawet 30%) w porównaniu z rokiem ubiegłym. Ceny, które otrzymują rolnicy w skupach nie pokrywają wysokich kosztów produkcji - informuje Wielkopolska Izba Rolnicza, która analizuje sytuację na polach. 

Rolnicy zaznaczają, że skupy obniżają ceny za zanieczyszczenia, połówki ziaren, a niekiedy nawet nie przyjmują w ogóle i odsyłają rolników. Niestety również w wielu sytuacjach rolnicy jadąc sprzedać zboże konsumpcyjne, sprzedają jako paszówkę. Problemem w tym roku jest również jakość słomy, łamie się i jest jej dużo mniej niż w ubiegłym roku.

Kalkulacja opłacalności produkcji przy obecnych cenach i plonach

- Z naszych kalkulacji wynika, że obecnie jedynie rzepak przynosi niewielki zysk. Pokusiliśmy się o przygotowanie symulacji, jak musiałaby zmienić się sytuacja, żeby gospodarstwo produkujące wyłącznie rzepak (20 ha), pszenicę (30 ha) i kukurydzę (30 ha) wyszło na 0, przy braku dopłat - podkreśla Wielkopolska Izba Rolnicza. 

image
Tab.1 Ceny pszenicy, kukurydzy i rzepaku oraz średni plon z ha.
FOTO: WIR
image
Tab. 2. Opłacalność produkcji pszenicy, kukurydzy i rzepaku
FOTO: WIR

Z poniższych infromacji wynika, że przy cenach pszenicy na poziomie 1 400 zł/t, kukurydzy 1 140 zł/t i rzepaku 2 200 zł/t gospodarstwo 80 ha wychodzi na zero. Jednocześnie trzeba pamiętać, że przy tym nie są pokryte koszty dzierżaw, podatków oraz obsługi kredytów, nie wspominając o zarobku rolnika. 

oprac. dkol na podst. WIR

Dorota Kolasińska
Autor Artykułu:Dorota Kolasińska Redaktorka portalu topagrar.pl
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
31. lipiec 2024 11:12