StoryEditor

Rośnie liczba skarg mieszkańców na uciążliwość dużych ferm zwierzęcych

Rząd zapewnia, że wszystkie takie gospodarstwa są pod kontrolą. Podczas dyskusji w Sejmie mocno podkreślano, że wieś to miejsce do produkcji żywności, której mogą towarzyszyć specyficzne zapachy.
16.03.2021., 12:03h

Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi przedstawiło w Sejmie informację o problemach wywołanych przez nadmierną koncentrację ferm wielkopowierzchniowych w poszczególnych regionach Polski. W obecnie obowiązujących przepisach prawnych brak jest definicji legalnej pojęcia „ferma wielkopowierzchniowa” (zamiennie określanej również jako „ferma wielkoprzemysłowa” czy „ferma wielkotowarowa”).


Problem definicji

Ale zdaniem MRiRW nie oznacza to, że nie można dokonać podziału gospodarstw wg stopnia ich wpływu na środowisko, wynikającego z liczby zwierząt i intensywności produkcji zwierzęcej.

I tak zgodnie z przepisami ochrony środowiska instalacjami mogącymi powodować znaczne zanieczyszczenie poszczególnych elementów przyrodniczych albo środowiska jako całości są m.in. instalacje do chowu lub hodowli drobiu (powyżej 40 000 stanowisk) lub świń (powyżej 2 000 stanowisk dla świń o wadze powyżej 30 kg lub 750 stanowisk dla macior).

Za gospodarstwa wielkotowarowe można także uznać takie, które mają znaczący wpływ na środowisko, czyli prowadzą chów lub hodowlę norek w liczbie nie mniejszej niż 105 dużych jednostek przeliczeniowych (DJP) o...

Pozostało 82% tekstu
Ten artykuł jest dostępny tylko dla Prenumeratorów
Zyskaj dostęp do wszystkich treści Premium i e-wydań z Prenumeratą Cyfrową lub Drukowaną. Wybierz pakiet dla siebie i korzystaj tak, jak lubisz.
Masz Prenumeratę top agrar Polska, ale nie wiesz, jak dodać numer klienta na portalu?Kliknij tu, przygotowaliśmy dla Ciebie instrukcję rejestracji.
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
21. styczeń 2025 23:17