StoryEditor

Rozpoczęcie płodozmianu w systemie IP – od jakiej daty należy liczyć bieg terminu?

Jednym z elementów integrowanej produkcji, jest stosowanie płodozmianu. Od jakiej daty liczymy bieg terminu rozpoczęcia płodozmianu w tym systemie?

30.09.2024., 08:30h

Bieg rozpoczęcia płodozmianu w IP

Elementem wykorzystywanym w integrowanej ochronie roślin jest płodozmian.

- Nie można mówić o „biegu rozpoczęcia płodozmianu w systemie IP”, a o płodozmianie jako formie uprawy roślin, co powinno być stosowane przez producentów niezależnie od uczestnictwa w systemie integrowanej produkcji roślin – zaznacza PIORiN.

Dla każdej uprawy istnieje metodyka, która określa wymagania w zakresie stosowania właściwego płodozmianu.

Rolnik, który zdecydował się na przystąpienie do integrowanej produkcji, musi prowadzić notatki i dokumentować informacje o płodozmianie, a w tym o ewentualnym przedplonie, dla okresu, który został określony we właściwej metodyce.

Zobacz także: Integrowana produkcja w buraku cukrowym – jakie są zasady?

- Przykładowo, stosowanie 3-letniej przerwy w uprawie danej rośliny oznacza, że jeżeli w pierwszym roku uprawiamy na danej działce roślin określonego gatunku, to kolejną plantację tej rośliny na tym samym stanowisku zakładamy w piątym roku (3 lata kalendarzowe bez uprawy tej rośliny) – wyjaśnia PIORiN.

Skrócenie zmianowania

Poplon ścierniskowy lub międzyplon, który ma właściwości allelopatyczne, ma potencjalnie za zadanie ograniczyć zachwaszczenie. Uprawa międzyplonów nie jest jednak czynnością, która pozwoli na skrócenie zmianowania, ponieważ nie jest to gwarancja uzyskania efektów, które wynikają z pełnej rotacji upraw.

 

Bernat Patrycja

Źródło: PIORiN

Fot: Daleszyński

Patrycja Bernat
Autor Artykułu:Patrycja Bernat z-ca redaktora prowadzącego topagrar.pl
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
22. listopad 2024 13:33